2021’de Finansal Piyasaları Şekillendirecek 5 Fintech Trendi

2021’de Finansal Piyasaları Şekillendirecek 5 Fintech Trendi

Fintech Haberleri
Şubat 7, 2021 tarafından İlayda YILMAZ
676
Pandemi dönemiyle Fintech gelişimi giderek arttı. Fiziksel temastan uzak olması yönüyle müşterileri kendine çekti.
1_uAQrEjU0VhubvWmvhKnjlw

Bu 2020 yılı korona sebebiyle pek çok alan için pek de iyi bir sene olmadı. Ama ilginç bir şekilde, Fintech’in beğenilerinde pandemi döneminde bir büyüme olduğunu bildirdi. Fiziksel temasların yokluğunda, tüketiciler fonlara ulaşıp dağıtmak için sanal finansal hizmetlere güvendiler ve burada da noktaya Fintech çözümleri girdi.


Fintech’in popülaritesi, küresel tüketicilerin% 96’sının en az bir fintech hizmetinden haberdar olduğunu itiraf etmesiyle artmıştır.
2021’de finansal piyasayı etkileyeceği tahmin edilen bazı fintech trendlerine bakalım:


1. Otonom Finans
Otonom finans, öne çıkan fintech inovasyonları listesinin başında geliyor. Elektrik faturası ödemeleri, sigorta, kablo aboneliği vb. şeylerle uğraşmak bunaltıcı olabilir. Otonom finans, tüketicilerin omuzlarındaki yükü alır ve yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi ile finansal karar verme sürecini otomatikleştirir. Daha fazla insan kendileri için daha fazla zaman yaratmaya çalıştıkça, yinelenen görevleri fintech çözümlerine devredecekler.


2. Açık Bankacılık
Geleneksel bankalar en çok insanların parasını korumak için dikkate değerdir. Finansal eğitim konusundaki farkındalığın artmasıyla, daha çok insan paralarını bankada tutmak yerine yatırım yapmak istiyor. Üçüncü şahıs finans kurumları, geleneksel bankalara esnek yüksek gelir getiren yatırımlar sunma konusunda bir şans veriyor ve tüketiciler açık bankacılık yoluyla buna giriyor. Açık bankacılık, üçüncü taraf finansal hizmet sağlayıcılarına, tüketicilerin onayladığı yatırım amaçları için Uygulama Programlama Arayüzleri (API’ler) aracılığıyla tüketici bankacılık verilerine erişim sağlar.
Açık bankacılıkta tüketici verilerinin açığa çıkmasıyla ilgili güvenlik endişeleri olsa da, ilgili tarafların işbirliği çabaları ile zararların önüne geçilebilir.


3. Yalnızca Dijital Bankalar
Uzun süreler bankanın önünde beklemek çoğu müşteri için yorucu. Online bankacılığın olmasına rağmen, online hizmetlerin sınırlamaları yüzünden bankada hala kuyruklar var.
Bankacılık işlemleri için fiziksel temasların tamamiyle ortadan kaldırılması, pandemi ortaya çıkmadan önce imkansız gibi görünüyordu. Fonlara erişim, adeta geleneksel bankacılığım tam anlamıyla karşılayamadığı bir hayatta kalma ihtiyacı haline geldi.
Bir McKinsey çalışması, dijital ödemenin en büyük fintech ürünlerinden biri olduğunu gösterdi. Yeni nesil finans kurumları, fiziksel temas gerektirmeyen, yalnızca dijital bankacılık hizmetleri sunmak için fintech çözümlerinden yararlanarak bu duruma yükseldi. Finans kurumları arasında yalnızca dijital bankacılık hizmetleri sunma konusunda artan rekabet, tüketiciler için bir dizi cazip teklif arasından seçim yapabilecekleri iyi bir piyasa haline geldi.


4. Finansal Okuryazarlık
Tüketicinin finansal okuryazarlık düzeyi, finansını olumlu veya olumsuz yönde etkiler. Bir Bankrate raporuna göre, ortalama bir Amerikan hanesinin banka veya kredi birliği tasarrufunda 8,863 dolar var. Gençlerin ve bekarların birikimleri daha azdır. Aynı şekilde, yakın zamanda yapılan bir araştırmaya katılanların %55’i ihtiyaçları için yeterli paraya sahip olmadıklarını ortaya koydu. Tüketiciler mali durumları hakkında daha iyi bilgilendirilmiş olsalardı durum yüksek ihtimal farklı olurdu.
Fintech çözümleri, finansal okuryazarlık için etkili araçlardır. Büyük verilerin toplanmasıyla, finansmanı kötü olan tüketiciler, mali durumları çözülmüş olanlardan öğrenebilirler. İhtiyatlı finansal kararlar vermede temel finansal eğitim alan müşterilere rehberlik edecek fintech araçları vardır.


5. Ses Teknolojileri
Kolaylık, Fintech’te bir paroladır ve sektördeki içerik oluşturucular, tüketicilere mevcut olanın en iyisini vermeye isteklidir. Z kuşağındakiler, teknoloji trendlerinin ön saflarında yer alıyor. Çekici buldukları ürünler anında başarıya ulaşıyor ve fintech, ses teknolojisinin tanıtımıyla çözümlerini daha çekici hale getirmek için bu eğilimi kullanıyor. Sohbet etmeye hevesli gençler, online etkileşimlerinde ses tabanlı araçlara yöneliyor. Yapay zeka destekli fintech ses asistanları, finansla ilgili görevleri yerine getirmede kolaylık ve basitlik sunar. Ses teknolojisi ayrıca, ödeme yetkisi için biyometrik verilerin kullanımıyla güvenli ödemeleri ilerletir.

Kaynak : https://www.entrepreneur.com/article/362981?utm_medium=email&utm_source=fintechweeklycom

Add a comment