Akıllı Sözleşme Nedir?

Akıllı Sözleşme Nedir?

Kripto101
Mart 21, 2021 tarafından Aleyna YILMAZ
1109
Akıllı sözleşme, onu oluşturan geliştirici tarafından çalıştırılmak üzere kurulduğu şekilde çalışan bir programdır
smart-contracts

Akıllı sözleşme, önceden belirlenmiş şartlar ve koşullar karşılandığında otomatik olarak çalışan, dağıtılmış bir defterde (blok zinciri) depolanan bir kod satırıdır. Başka bir deyişle, akıllı sözleşmeler, alıcı ve satıcı arasındaki sözleşmenin şartlarının doğrudan kod satırlarına yazılmasıyla kendi kendini yürüten sözleşmelerdir.

Daha basit haliyle, akıllı sözleşme, onu oluşturan geliştirici tarafından çalıştırılmak üzere kurulduğu şekilde çalışan bir programdır. Blok zinciri, sözleşme kodunu ve sözleşmelerini saklar.

Söz konusu dağıtılmış defter aracılığıyla, kod yürütme komutunu verir ve işlemler izlenebilir, şeffaf ve değişmezdir.

Akıllı Sözleşmeler Ne Zaman Başladı?

Çoğu insan Ethereum platformuyla özdeşleştirse de, onunla başlamadı. 1994’te Nick Szabo önerdi. Hatta kendisi, Bitcoin’in icadından 10 sene evvel “Bit Gold” adında sanal para birimi icat etti.

1994 yılında Szabo, sözleşmeleri hesaplama dili biçiminde kaydedebilme fikrine sahipti. Kriptograf, bu sözleşmenin belirli koşullar oluşturulduktan sonra otomatik bir şekilde etkinleştirileceğini öne sürdü.

Başlangıçta amaçlandığı gibi, tamamen bilgisayarlar tarafından kontrol edilen güvenilir bir ağ üzerinden sözleşmeler yürüterek, bankalar gibi üçüncü şahıslarla iş yapmaktan kaçınmayı amaçlıyordu.

Akıllı Sözleşmeler Neler Sunar?

  1. Özerklik

Üçüncü tarafları ortadan kaldırır. Geliştiricilere ya da iş temsilcilerine, sözleşmenin tam kontrolünü verir.

  • Güvenilirlik

İlgili hiçbir taraf, akıllı sözleşmeleri kullanırken sözleşmenin herhangi bir bölümünü çalamaz veya kaybedemez. Bunun yerine, önceden belirlenmiş kurallar uygulamanın temelidir. Bunun ardından katılımcılar paylaşılan işlem kayıtlarına erişebilir.

  •  Kaynaktan Tasarruf

Bankalar, danışmanlar veya avukatlar gibi aracılara ihtiyaç duymadan, akıllı sözleşmeler tüm prosedürleri otomatik olarak doğrular ve doğrular, bu da daha az maliyet veya ücrete yol açar.

  • Güvenlik

Hacklenmesi neredeyse imkansızdır. Blockchain’in kriptografisi, bu kod satırlarını otomatikleştirir ve şifreler.

  • Yeterli ve Hızlı

Akıllı sözleşmeler, kullanımını optimize eden karmaşık ve modern teknolojiyi içerir. İnsanlar veri işleme, doğrulama ve onaylama açısından büyük miktarda zaman tasarrufu sağlar. Bilgisayar kodu daha doğru olduğundan insan faktörleri ile ilgili hataları da önler.

Akıllı Sözleşmelerin Geleceği

Akıllı sözleşmeler zaten yaygınlaşmaya başladı. Dünyadaki birçok şirket, aracıları değiştirmek için bu sözleşmeleri kullanarak operasyonlarını tamamladı.

Dünya liderleri, işlemleri optimize eden ve maliyetleri azaltan bu basit kod satırlarına desteklerini giderek daha fazla gösteriyor. Örneğin mücevher devi De Beers, mücevherleri izlemek, orijinalliği doğrulamak ve herhangi bir çatışma bölgesinden gelmediklerinden emin olmak için endüstri çapında ilk blok zincirini başlatma planlarını çoktan duyurdu.

Potansiyel çok büyük, ancak gelecek tahmin edilebilir değil. Akıllı sözleşmeler iş dünyasını etkili bir şekilde iyileştirebilir ve komisyonsuz bir ortamda hayatta kalmamızı sağlayabilir. Ayrıca dolandırıcılığı, gecikmeleri ve yüksek işletme maliyetlerini azaltabilirler. Öte yandan, nüfus için zararlı olabilecek belirli işlere olan ihtiyacı da azaltabileceğini dikkate almak önemlidir.

Kaynak : https://coinquora.com/what-is-a-smart-contract/

Add a comment