Alman Merkez Bankası, CBDC Tartışmasında Blockchain Çözümü Öne Sürdü

Alman Merkez Bankası, CBDC Tartışmasında Blockchain Çözümü Öne Sürdü

Fintech Haberleri
Mart 26, 2021 tarafından İlayda YILMAZ
715
Almanya merkez bankası, elektronik menkul kıymetler mutabakatı için dağıtılmış bir defter (blockchain) uygulamaya yönelik başarılı testlerinin merkez bankasının dijital para birimi ihtiyacını ortadan kaldırması gerektiğini söylüyor.
fd9bf908a471fd76cd57001e23055811

Almanya merkez bankası, elektronik menkul kıymetler mutabakatı için dağıtılmış bir defter (blockchain) uygulamaya yönelik başarılı testlerinin merkez bankasının dijital para birimi ihtiyacını ortadan kaldırması gerektiğini söylüyor.

Almanya Finans Kurumu ile çalışan Bundesbank, projenin, merkez bankası parasına menkul kıymetler yerleştirmek için blockchain teknolojisi ile geleneksel ödeme sistemleri arasında teknolojik bir köprü kurmanın mümkün olduğunu gösterdiğini söylüyor.

Test sırasında, Federal Hükümetin Finans Kurumu, DLT sisteminde on yıllık bir Federal tahvil çıkardı; birincil ve ikincil piyasa işlemleri de DLT kullanılarak bir ‘tetikleyici’ çözüm ve Target2’de bir işlem koordinatörü yardımıyla kapatıldı.

Deneyi yürüten piyasa katılımcıları Barclays, Citibank, Commerzbank, DZ Bank, Goldman Sachs ve Société Générale idi.

Bundesbank’ın son altı yılını bu projede çalışarak geçirdi yani blockchain anlaşması konusundaki çalışmalarının meyvelerini görmeye istekli olması şaşırtıcı değil.

Deutsche Börse yöneticisi Stephan Leithner:

“Yeni teknolojiler, piyasaların ihtiyaçlarını karşılayan yarının altyapılarını oluşturmada kilit bileşendir. Bu proje, yeni teknolojileri mevcut altyapılarla akıllı bir şekilde birleştirerek daha verimli menkul kıymet yerleşimi ve menkul kıymet dijitalleşmesine yönelik büyük, önemli bir adımı işaret ediyor.. “

Kaynak : https://www.finextra.com/newsarticle/37745/german-central-bank-makes-case-for-blockchain-settlement-in-cbdc-debate

Add a comment