Altcoin Nedir ?

Altcoin Nedir ?

Kripto101
Şubat 15, 2021 tarafından Alperen KANIK
872
Altcoin Nedir? Altcoinler, Bitcoin'in başarısından sonra piyasaya sürülen diğer kripto para birimleridir. Genellikle kendilerini Bitcoin'e daha iyi alternatif üretmek üzere planlanmışlardır. "Altcoin" terimi, Bitcoin dışındaki tüm kripto para birimlerini ifade eder. Bazı tahminlere göre 2021'in başlarında 5.000'den fazla kripto para birimi vardı. CoinMarketCap'e göre, altcoinler 2020'de toplam kripto para piyasasının% 34'ünden fazlasını oluşturuyordu.
altcoin-nedir


Altcoinler, Bitcoin’in başarısından sonra piyasaya sürülen diğer kripto para birimleridir. Genellikle kendilerini Bitcoin’e daha iyi alternatif üretmek üzere planlanmışlardır. “Altcoin” terimi, Bitcoin dışındaki tüm kripto para birimlerini ifade eder. Bazı tahminlere göre 2021’in başlarında 5.000’den fazla kripto para birimi vardı. CoinMarketCap’e göre, altcoinler 2020’de toplam kripto para piyasasının% 34’ünden fazlasını oluşturuyordu.

Ana Başlıklar
“Altcoinler” terimi, Bitcoin dışındaki tüm kripto para birimlerini ifade eder.
Ana altcoin türlerinden bazıları, madencilik tabanlı kripto para birimleri, sabit paralar, güvenlik tokenleri ve yardımcı tokenlerdir.
Ethereum, Tether ve Ripple, Şubat 2021’de piyasa değerine göre en büyük 3 altcoindir.


Altcoinleri Anlamak
Bitcoin’in ilk eşler arası dijital para birimi olarak başarılı olması altcoinlerin ve onların projelendirilmesinin önünü açtı. Bir altcoin, Bitcoin’e karşı başarılı olmak için rekabet avantajına sahip olmalıdır.

Altcoinlerin çoğu, Bitcoin tarafından sağlanan temel çerçeve üzerine inşa edilmiştir. Bu nedenle, çoğu altcoin eşler arasıdır. İnternette işlem yapmak için verimli ve ucuz yollar sunmaya çalışırlar. Çakışan birçok özelliğe rağmen, altcoinler birbirinden büyük ölçüde farklılık gösterir.

Altcoin Türleri
Altcoinler geliştikçe, farklı kategoriler ortaya çıktı. Ana altcoin türlerinden bazıları, madencilik tabanlı kripto para birimleri, sabit coinler, güvenlik tokenleri ve yardımcı tokenlerdir.

Bir altcoin’in birden fazla kategoriye girmesi mümkündür.


Madenciliğe Dayalı
Bu altcoinler, blokların kilidini açmak için zorlu problemleri çözerek yeni paraların üretildiği bir madencilik sürecine sahiptir. Bitcoin’e diğer altcoinlerden daha benzerler. 2020’nin başlarında en iyi altcoinlerin çoğu bu kategoriye girdi. Ethereum, Şubat 2021 itibariyle en çok bilinen madencilik tabanlı altcoin olma başarısını göstermiştir.

Sabit paralar
Stablecoins, oynaklığı azaltarak Bitcoin’de iyileşme sağlamaya çalışır. Gerçek uygulamada, bu, madeni paraların değerini mevcut para birimlerine bağlayarak elde edilir. Altcoinleri desteklemek için popüler seçenekler arasında ABD doları, euro ve altın bulunur.

Güvenlik Tokenleri
Bu altcoinler bir işletmeye bağlıdır ve genellikle ilk jeton teklifinde (ICO) başlarlar. Menkul kıymet jetonları geleneksel hisse senetlerine benzer ve genellikle bir işletmede ödeme veya sahiplik gibi bir tür temettü vaat ederler.

Utility Tokenler
Hizmet tokenleri, hizmetler üzerinde bir talep sağlar ve bazen bir ICO’nun parçası olarak satılırlar. Filecoin, bir ICO’da sunulan bir yardımcı program tokenlerinin mükemmel bir örneğidir. Filecoinler, merkezi olmayan dosya depolama alanıyla değiştirilebilecek şekilde tasarlanmıştır.

İlk Altcoin Örnekleri
İlk kayda değer altcoin olan Namecoin, Bitcoin koduna dayanıyordu ve aynı Proof of Work algoritmasını kullanıyordu. Bitcoin gibi, Namecoin de 21 milyon jetonla sınırlıydı. Nisan 2011’de tanıtılan Namecoin, öncelikle kullanıcı güvenliğini ve gizliliğini daha ön planda tutarak Bitcoin’den farklı bir yol izlemiştir. Namecoin, kullanıcıların anonimliği ve sansür direncini artırmayı amaçlayan kendi .bit alan adlarını kullanarak kaydolmalarına ve madencilik yapmalarına izin verdi.

Ekim 2011’de tanıtılan Litecoin, “Bitcoin’in altınına gümüş” olarak piyasaya sürüldü. Temelde kod ve işlevsellik açısından Bitcoin’e benzer olsa da Litecoin, Bitcoin’den birkaç temel yönden farklıdır. Madencilik işlemlerinin daha sık onaylanmasını sağlar. Ayrıca, Bitcoin’in 21 milyonluk limitinin tam olarak dört katı olmak üzere toplam 84 milyonluk bir arzı vardır .

Add a comment