Avrupa Merkez Bankası, KOBİ Bankasına Bankacılık Lisansı Veriyor

Avrupa Merkez Bankası, KOBİ Bankasına Bankacılık Lisansı Veriyor

Fintech Haberleri
Mart 4, 2021 tarafından İlayda YILMAZ
736
Litvanya Bankası'nın önerisi üzerine, Avrupa Merkez Bankası (ECB), KOBİ Finansmanı tarafından kurulacak bir neobank olan KOBİ Bankasına özel bir banka lisansı verdi.
20210114-ecb-yuksek-avro-kurundan-kaygili-508903-6391bfdc051567d3b9c5

Litvanya Bankası’nın önerisi üzerine, Avrupa Merkez Bankası (ECB), KOBİ Finansmanı tarafından kurulacak bir neobank olan KOBİ Bankasına özel bir banka lisansı verdi. Daha önce planlandığı gibi, KOBİ Bankası 2021’in ortasından itibaren faaliyete geçecek ve KOBİ Finansmanının henüz sağlamadığı yeni hizmetler sunacak.

KOBİ Bankası, ayrı bir yönetim ekibiyle ayrı bir tüzel kişilik olarak faaliyet gösterecek ve işletme kredileri ve gayrimenkul kredileri gibi halihazırda KOBİ Finansmanı tarafından sunulan  mevduatlar gibi yeni hizmetler sunacaktır. İş garantileri de gelecek için bir fırsattır.

KOBİ Bankası, geleneksel bankalara göre çok daha hızlı ve daha basit bir hizmet sunum süreci ile rekabetçi hizmet fiyatlandırması ve müşteri portföyünün daha verimli bir şekilde yönetilmesini sağlayan son derece basit bir yönetim ile öne çıkmayı planlıyor. Tüm bunlar, gelişmiş bir BT platformu ve bir mobil uygulamanın birleşimi ile sağlanacak.

KOBİ Bankasının diğer Baltık ülkelerinde ve Polonya’da geliştirilmesi ve 5.000 ticari müşteriye hizmet veren yaklaşık 200 milyon euro tutarında bir portföyün yönetilmesi planlanmaktadır.

Add a comment