Bakan Yardımcısından Kripto Para Açıklaması

Bakan Yardımcısından Kripto Para Açıklaması

Kripto Para Haberleri
Şubat 18, 2021 tarafından Ali Bertay SOLAK
717
Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı bakan yardımcısı Ömer Fatih Sayan, kripto para ve blokzinciri teknolojisiyle ilgili açıklamalarda bulundu.
ömer fatih sayan

Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, online olarak katıldığı bir etkinlikte önemli açıklamalarda bulundu. Sayan, kalkınma planı içerisinde bir blokzincir projesi bulunduğunu ve bunun merkez bankasına bağlı şekilde yapılacağını söyledi.

Ömer Fatih Sayan, son zamanlarda daha da popülerleşen kripto paraların ve blok zinciri teknolojisinin bir değer yarattığını belirtti. Dijitalleşmenin, her alanda olduğu gibi “para” kavramı üzerinde de yenilikler getirdiğini söyleyen Sayan, blok zinciri teknolojisinin gün geçtikçe hacim kazandığına da dikkat çekti.

Bakan yardımcısı, Türkiye’nin de bu yönde çalışmaları olduğunu söyledi.

Sayın Cumhurbaşkanı’mızın önderliğinde her alanda dijitalleşme vizyonuyla teknolojiye çok büyük önem veriyor ve bu alanda dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyoruz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kalkınma planı olan, 2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı’nda ‘Blokzincir Tabanlı Dijital Merkez Bankası Parası’ çıkarılması kararı yer alıyor. Bu kapsamda devletimizin ilgili kurumlarının bu konuda çalışmaları devam ediyor. Blok zinciri teknolojisinin, başta kritik altyapılar olmak üzere birçok sektörde uygulama alanı bulduğunu ve önümüzdeki yıllarda çok daha yaygın olarak kullanılacağını öngörüyoruz.

Ömer Fatih Sayan

Add a comment