Bankacılıkta Yapay Zeka Davranış Analizi

Bankacılıkta Yapay Zeka Davranış Analizi

Fintech Haberleri
Mart 15, 2021 tarafından İlayda YILMAZ
805
Behavioral Signals CEO'su Rana Gujral, Emotion AI hakkında konuştu. Bankacılık ve müşteri ile iletişimi hakkında soruları cevapladı.
1_d9sf2ciTrG-ejJn-dWlgnw

Rana Gujral, tescilli derin öğrenme (DL) teknolojisi ile konuşma verilerindeki davranış sinyallerini ayırt etmede üstün başarı gösteren bir kurumsal yazılım şirketi olan Behavioral Signals’da girişimci, konuşmacı, yatırımcı ve CEO’sudur. Şirket, daha iyi sonuçlar elde etmek için her müşteriyi doğru temsilciyle eşleştirmek için duygu ve davranış tanımayı kullanarak Emotion AI’yı müşterileriyle olan iletişimlerine entegre ediyor.

Fintech Times Rana ile bu teknolojisi ve yapay zekanın müşterilerle iletişiminin nasıl olduğu hakkında konuştu:

Teknolojimiz, insan duygu ve davranışlarını analiz etmeye, verileri kullanılabilir bilgilere dönüştürmeye, insan konuşmalarını iyileştirmeye ve daha fazla kar elde etmeye yardımcı oluyor. Şimdiye kadar, insan duygularının ölçülmesinin  imkansız olduğu düşünülüyordu. Patentli analitik motorumuzla, konuşulan dilden bağımsız olarak insan etkileşimlerinin “nasıl” bölümünü ölçüyor ve yorumluyoruz. En önemli ürünümüz olan AI-Mediated Conversations (AI-MC), özellikle finans sektörü için oluşturulmuştur ve müşterilerin ve çağrı merkezi temsilcilerinin profillerinin oluşturulmasını içerir.

Emotion AI Nedir?

Emotion AI, insanları okuyabilen, yorumlayabilen, yanıtlayabilen ve taklit edebilen makineler geliştirmek için kullanılıyor. Şirketler, duygusal zekayı sohbet robotlarına, sanal asistanlara ve diğer dijital iletişim sistemlerine dahil etmenin yollarını arıyor.

Bu, finans kurumlarına nasıl yardımcı olur?

2009 Mali Krizi sırasında takipteki kredilerin sayısı, kriz öncesi seviyelere oranla iki katına çıktı. Korona da bu seviyeleri şaşırtıcı yükseklere çıkardı. 2020’nin sonunda, ABD’nin NPL’lerde 127,6 milyar ABD Doları (2019’un sonunda 95 milyar ABD dolarından yüksekti) vardı ve Avrupa, 401 milyar avroluk yeni kırmızı krediler dalgasıyla mücadele ediyordu. 2021’e girerken bu, bankalar üzerinde önemli bir baskı oluşturacak.

Aynı zamanda, iletişim merkezlerindeki mevcut borç tahsilat yöntemleri verimsizdir ve büyük ölçüde insan operatörler ve analizler tarafından yönlendirilir. Yapay Zeka Aracılı Konuşmalar ve müşterileri gerçek zamanlı olarak değerlendiren tahmine dayalı modeller, bu NPL’lerin yeniden yapılandırılması için daha iyi profil oluşturma ve önceliklendirme ile bu süreci dönüştürmeye yardımcı olabilir.

Kurumların bu tür bir yapay zekayı üstlenmeye hazır olduğunu düşünüyor musunuz yoksa değişiklikleri benimsemeye hazırlar mı?

Bankaların çağrı merkezlerinde büyük ölçüde yapay zekaya dayalı bir sistem uygulamakla ilgili en büyük endişeleri veri gizliliği, güvenlik ve müşteri memnuniyetidir. Müşterilerimizin verilerini ve kullanıcıların kişisel bilgilerini korumak, bizim için çok önemli. Davranış İşaretleri, temiz sayfa SOC 2 uyumluluk sertifikasyon raporumuzda gösterildiği gibi, müşterilerimizin verilerini hem harici hem de dahili ihlal veya kötü kullanımdan korumak için tüm önlemleri almıştır.

Bu teknolojinin geleceği için hedefleriniz nelerdir?

Hedeflerimiz arasında teknolojimizi daha da geliştirmek, büyümeye yatırım yapmak ve tabii ki AI-MC çözümümüzü dünya çapında olabildiğince çok finansal kuruluşa dahil etmek yer alıyor.

Eğitimi büyük bir eşitleyici olarak görüyoruz ve potansiyel müşterilerimizi yapay zeka yolculuğuna çıkarken eğitmek için büyük yatırım yapıyoruz. Rekabette bir adım önde olmak sadece inovasyonu değil, aynı zamanda söz konusu inovasyonu anlama kapasitesini de gerektirir. Amaç, AI’yı süreçlerinde, hem tüketicilerin hem de finans kurumlarının çığır açan potansiyelinden yararlanabilecekleri şekilde uygulamaktır.

AI-MC burada. Ona güvenebilirsiniz.

Kaynak : https://thefintechtimes.com/ai-behavioural-analysis-in-banking-how-behavioral-signals-is-changing-customer-interaction/

Add a comment