BBVA, Fintech Girişim Fonu Propel’e 150 Milyon Dolar Daha Yatırdı

BBVA, Fintech Girişim Fonu Propel’e 150 Milyon Dolar Daha Yatırdı

Fintech Haberleri
Şubat 3, 2021 tarafından İlayda YILMAZ
677
BBVA girişim fonu olan Propel'e 150 milyon dolar daha yatırdı. İspanyol bankası fonun fırsatçı olarak devam edeceğini söyledi.
BBVA-Promotions

BBVA, bağımsız fintech girişim fonu Propel’e 150 milyon dolara kadar yatırım yapacak ve toplam taahhüdünü 400 milyon doların üzerine çıkaracak.
İlk 50 milyon dolarlık fon önümüzdeki birkaç hafta içinde piyasaya sürülecek, ardından 2022 ve 2023 yılında dış yatırımcılara açık olacak olan fonlar gelecek.
BBVA yönetim kurulu başkanı Carlos Torres Vila, ”Propel, BBVA’ya fintech ekosistemine ayrıcalıklı bir pencere açıyor” diyor. “Fonların mükemmel performansı, BBVA ve girişimcilerin deneyimleriyle birleştirilince genel dönüşümümüzü hızlandırmaya yardımcı oluyor.”
Propel Girişim Ortakları (PGO) kuruluşundan beri, Amerika Birleşik Devletleri, Meksika ve Brezilya da dahil olmak üzere beş ülkede 40’tan fazla şirkete yatırım yaptı. İlk fon halihazırda iki milyar dolarlık çıkış, 500 milyon doları aşan birkaç şirket ve 10.000 yeni istihdama yol açtı.
Pandemi yılı olan 2020’de, Propel’in portföy şirketleri için ayırdığı bütçe 1 milyar doları aştı.
İspanyol bankası, fonun ilk aşamalarda önderlik etmeye ve ortak yatırım yapmaya devam ederken, sonraki aşamalarda fırsatçı bir şekilde ortak yatırım yapmaya devam edeceğini söyledi. Coğrafi olarak yatırımın göz bebeği ABD olmaya devam edecek.

Kaynak : https://www.finextra.com/newsarticle/37395/bbva-pumps-further-150-million-into-fintech-venture-fund-propel

Add a comment