Beeple’ın NFT Dijital Sanatı, Christie’nin Müzayedesinde 50 Milyon Sterlin Topladı

Beeple’ın NFT Dijital Sanatı, Christie’nin Müzayedesinde 50 Milyon Sterlin Topladı

Kripto Para Haberleri
Mart 12, 2021 tarafından Aleyna YILMAZ
629
Christie'nin müzayede evi tarafından gerçekleştirilen ilk yalnızca dijital sanat müzayedesi, Beeple sanatçısı için 69 milyon dolar (50 milyon sterlin) netleştirdi.
5af831b62269a21b488fedc6-1

Christie’nin müzayede evi tarafından gerçekleştirilen ilk yalnızca dijital sanat müzayedesi, Beeple sanatçısı için 69 milyon dolar (50 milyon sterlin) netleştirdi.

Dijital sanat, son haftalarda popülaritesini artıran en son teknoloji çılgınlığı olan NFT olarak satıldı.

Gerçek adı Mike Winkelmann olan Beeple, her gün yeni bir dijital sanat eseri yaratıyor ve eserinin ilk 5.000 gününü (13 yıl) satıyordu.

Christie, bu başarının Beeple’ı “yaşayan en değerli üç sanatçı arasına koyduğunu” söyledi.

Koleksiyon, Amerikalı bir grafik tasarımcı olan Beeple’ın 2007’nin başlarında başladığı ve o zamandan beri her gün yaptığı binlerce bireysel günlük görüntünün bir kolajıdır.

Tek tek parçaların çoğu gerçeküstü veya rahatsız edicidir ve onlar için çeşitli dijital modelleme ve sanatsal programlar kullanır.

Kolajda 5.000 sanat eserinin tamamı

Açık artırma, bu hafta başında 10 milyon dolara kadar yükselen tekliflerle büyük ilgi gördü. Ancak teklifin son gününde, 69.346.250 dolarlık nihai fiyatına fırladı.

Bu kısmen, NFT’leri çevreleyen mevcut hype – veya “değiştirilemez tokenler” ile ilgili olabilir. Dijital sanat gibi fiziksel olmayan nesneler için eşsiz bir sahiplik tanımlayıcısıdır.

Beeple, satışa bir sürü küfür içeren tweet atarak yanıt verdi.

Eleştirmenler, dijital tokenlerin, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerine benzer şekilde bir Blockchain’de depolandıkları için çevresel olarak büyük bir etkiye sahip olduğunu söylüyor. Diğerleri, mevcut popülerliklerinin bir yatırım balonu olduğunu öne sürdüler.

Ancak benzersiz jetonlar, dijital sanata değer atanmasına izin verir ve fiziksel sanatın bir yatırım olarak kullanılmasına benzer bir şekilde satılabilir ve takas edilebilir.

NFT’leri çevreleyen mevcut çılgınlık, müzisyen Grimes’ın sanat eserlerinin bir koleksiyonunu Mart başında 6 milyon dolardan fazla sattığını gördü. Twitter’ın kurucusu da şimdiye kadar 2,5 milyon dolarlık bir teklifle ilk tweet’ini satışa çıkardı.

Ve en tartışmalı vakalardan birinde, bir grup dijital jetonunu satışa sunmadan önce gerçek bir Banksy orijinalini 380.000 dolar (274.000 sterlin) karşılığında yaktı.

Kaynak: https://www.bbc.com/news/technology-56362174

Add a comment