Bilmeniz Gereken 6 Kripto Varlık Türü

Bilmeniz Gereken 6 Kripto Varlık Türü

Kripto101
Şubat 6, 2021 tarafından Ali Bertay SOLAK
880
Kripto para birimi dünyası jargonla doludur; kısaltmalar ve fütüristik sözcükler, doğrudan en son bilim kurgu filminden çıkmış olabilir.
kripto3-anagorsel

Kripto para birimi dünyası jargonla doludur; kısaltmalar ve fütüristik sözcükler, doğrudan en son bilim kurgu filminden çıkmış olabilir.

Bitcoin ve Litecoin gibi kripto para birimlerinin yanı sıra, blok zincirinde bulunabilecek birçok farklı türde kripto varlığı vardır:

Sabit paralar
Adından da anlaşılacağı gibi, stabilcoinler istikrar için tasarlanmıştır. Bunlar, doğrudan gerçek dünya varlıklarına sabitlenmiş kripto para birimleridir. Bu varlıklar altın, petrol veya gümüş gibi değerli metaller veya dolar ve euro gibi ulusal para birimleri olabilir. Varlığa bakılmaksızın, her bir stabilcoinin değeri, temsil ettiği varlıkla aynı kalmayı amaçlamaktadır: Örneğin, dolar destekli bir stablecoin, bir dolar değerinde olmalıdır.

Sabit paralar, gerçek dünyadaki varlıkların göreceli istikrarından yararlanılarak, kripto para birimi ekosistemine tutarlılık getirmek için tasarlanmıştır. Dalgalanma olduğunda, tüccarlar kripto para birimlerini fiat’a dönüştürme zahmetine girmeden hızlı bir şekilde sabit bir para birimine değiştirebilirler.

Blockchain Platformları
Çoğu kişi Ethereum’dan bir kripto para birimi olarak bahsetse de, Ethereum ağını güçlendiren gerçek para birimi Ether olarak adlandırılır. Bir para birimi olarak Ether, kullanıcıların ağ üzerinde akıllı sözleşmeler yürütmek için işlem gücü için ödeme yapmasına veya Ethereum içinde ICO Tokenleri gibi ürün ve hizmetler satın almasına olanak tanır.

Bir blockchain platformu olarak Ethereum, Microsoft’un Azure’da Ethereum’u ve Amazon Web Services blockchain çerçevesi gibi bir dizi proje için altyapıyı oluşturan akıllı sözleşmeler yürütmek üzere tasarlanmıştır.

Gizlilik Paraları
Bitcoin’e yeni gelenler genellikle yanlışlıkla kripto para birimiyle yapılan işlemlerin özel olduğunu düşünür. Ancak Bitcoin, anonimlik yerine yalnızca takma ad sunar. Tüm Bitcoin işlemleri, küçük bir dedektif çalışmasıyla gerçek dünya kimliğine kadar izlenebilen bir kod altında halka açık bir deftere kaydedilir.

ZCash ve Monero gibi anonim kripto para birimleri, Bitcoin’in tüm avantajlarını tamamen özel bir pakette sağlamayı amaçlamaktadır. Bu, teorik olarak işlemin hiçbir kaydının tutulmadığı anlamına gelir.

Fayda Tokenleri
Basic Attention Token (BAT), başka bir kripto para kategorisi örneğidir: Utility Token. Bu kripto para birimleri, bir blockchain platformunda belirli bir ihtiyacı karşılamayı amaçlamaktadır.

Güvenlik Tokenlerinin aksine, Yardımcı Tokenler bir yatırım olarak tasarlanmamıştır. Bunun yerine, özellikle ürünleri için kullanılmak üzere bir mağazanın sunduğu bir kupona veya hala geliştirilmekte olan bir hizmete erişim vaat eden önceden sipariş edilmiş bir Tokene daha çok benziyorlar. Örneğin BAT, Brave Browser içinde ödeme olarak kullanılır.

Tokene Dönüştürülmüş Varlıklar
Stabilcoinlere benzer şekilde, tokenize edilmiş varlıklar, blok zincirindeki gerçek dünya varlıklarının dijital temsilleridir.

Bu Tokenleri, temel varlığın sahipliğini temsil eder. Varlık bir apartman dairesiyse, örneğin, her Token bir odayı temsil edebilir. Söz konusu odaya ait mülkiyet hakları, Token akıllı sözleşmesine yazılacak ve Tokenler daha sonra bir kripto borsasında takas edilebilecek.

Bu, likidite sağlama, gayrimenkul gibi geleneksel olarak likit olmayan varlıkların ticaretini kolaylaştırma ve aynı zamanda sahiplik bilgilerinin kolayca değiştirilemeyeceğini garanti eden blok zinciri ile değişmezlik avantajına sahiptir.

Güvenlik Tokenleri
Menkul kıymet Tokenleri, blok zincirine aktarılmış geleneksel menkul kıymetlerdir. Adi hisseler gibi, bunlar da bir şirketin küçük bir yüzdesinin satın alınmasını temsil eder ve sahiplere şirket karından bir pay ödeyebilir ve şirketin gelecekteki yönüne oy verme yeteneği gibi belirli haklar verebilir.

Kayıtsız olan İlk Para Tekliflerinin aksine, güvenlik Tokenleri SEC düzenlemelerine tam olarak uygun olmalıdır.

Add a comment