Birleşik Krallık’ta Açık Bankacılıkla Kredi Vermek Kolaylaşıyor

Birleşik Krallık’ta Açık Bankacılıkla Kredi Vermek Kolaylaşıyor

Fintech Haberleri
Şubat 18, 2021 tarafından İlayda YILMAZ
722
Birleşik Krallık'ın ilk uygulama tabanlı bankası Atom, küçük işletme sahiplerine modern bir kredi başvuru yolculuğu sunmakla başlayıp, müşterilerine açık bankacılık hizmetlerini sunmak için dijital finansal ekosisteme güç veren bir Açık Finans platformu ve veri ağı olan Plaid ile işbirliği yapıyor.
banks-and-tech-used

Birleşik Krallık’ın ilk uygulama tabanlı bankası Atom, küçük işletme sahiplerine modern bir kredi başvuru yolculuğu sunmakla başlayıp, müşterilerine açık bankacılık hizmetlerini sunmak için dijital finansal ekosisteme güç veren bir Açık Finans platformu ve veri ağı olan Plaid ile işbirliği yapıyor. Plaid, müşterilerin bankacılık verilerini Atom ile güvenli bir şekilde paylaşmalarına olanak tanıyarak, kredi verme uygulamalarına daha hızlı yanıt verilmesini sağlar.


Başlangıçta Plaid, hem CBILS (Devlet Destekli Koronavirüs İş Kesintisi Kredi Programı) hem de CBILS dışı uygulamalar için bankanın güvenli ticari kredi verme sürecindeki radikal bir ivmenin bir parçası olarak Atom ile birlikte çalışacak. Plaid’in karar verme ve sigortalama için tüketici tarafından izin verilen açık bankacılık verilerini kullanmanın yanı sıra Atom, ücret ödemelerini kolaylaştırmak için Plaid’in Ödeme Başlatma özelliklerini de kullanacak.


Plaid’in Atom’un teknoloji platformuna girişi, aynı zamanda yeni, doğrudan pazara yönelik akıllı tasarrufları ve kredi verme tekliflerini de destekleyecektir. Atom’un benzersiz akıllı sözleşme teknolojisi ve makine öğrenimi yetenekleriyle birlikte Atom, müşteri ihtiyaçlarını gerçek zamanlı olarak karşılayan ürünler sunabilecek.


Atom bankasının Baş Müşteri Sorumlusu Edward Twiddy şunları söyledi: “Müşterilerimiz için işleri her zaman basit hale getirmek istiyoruz ayrıyeten güçlük ve hayal kırıklığını da ortadan kaldırmak istiyoruz. Bu yüzden, 2021’deki heyecan verici yeni işletme bankacılığı ürün lansmanları ve hizmet iyileştirmeleri programının bir parçası olarak Plaid ile çalışmaktan çok heyecan duyuyoruz. Büyük iyileştirmeler yaparken son 12 ayda bilançomuzdaki ticari kredileri üçe katladık. Önerilerimiz ve hizmetlerimiz için ve Plaid gibi ortaklarla birlikte önümüzdeki yıllarda sürekli büyüme için gerçekten güçlü bir yol izliyoruz. “
Atom, CBILS aracılığıyla yeni ve mevcut müşterilere teminatlı krediler sunan az sayıda bankadan biri olarak salgının ekonomik etkisi yoluyla işletmeleri desteklemede çok aktif olmuştur.


Plaid’in Uluslararası Başkanı Keith Grose şunları söyledi: “Açık Bankacılık ilk şekillendiğinde, KOBİ’ler büyük ölçüde göz ardı edildi. Şimdi, üç yıl sonra nihayet Atom gibi, benzersiz finansal ihtiyaçlarını çözen ve her zamankinden daha büyük engellerle karşılaştıkları bir ekonomik ortamda yenilikçi hizmetlerin ortaya çıktığını görüyoruz.”

Kaynak : https://thefintechtimes.com/atom-bank-and-plaid-partner-to-simplify-lending-for-uk-small-businesses-through-open-banking/

Add a comment