Bitcoin 29 Bin Dolara Çakıldı: İşte BTC’deki Sert Düşüşün Nedenleri

Bitcoin 29 Bin Dolara Çakıldı: İşte BTC’deki Sert Düşüşün Nedenleri

Kripto Para Haberleri
Ocak 27, 2021 tarafından
673
Lider kripto para birimi 42 bin dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu kırdığı günden bu yana belini doğrultmayı başaramadı. En son ...
bitcoin-29-bin-dolara-cakildi-iste-btcdeki-sert-dususun-nedenleri-xS9qBPv9.jpg

Lider kripto para birimi 42 bin dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu kırdığı günden bu yana belini doğrultmayı başaramadı. En son 22 Ocak’ta 30 bin dolar seviyesinin altına gerileyen Bitcoin, bugün itibariyle bir kez daha bu seviyeleri gördü.

Lider kripto para birimi Bitcoin, gün içi en düşük seviyesini 29.150 dolarla (Bitstamp borsasında) kaydetti. Ancak bu sert düşüşe rağmen toparlanmayı başaran Bitcoin, 30 bin dolarlık psikolojik direnç seviyesini yeniden desteğe dönüştürerek  31.000 dolara kadar yükselmeyi başardı. Haberimizin hazırlandığı an itibariyle Bitcoin %6.80’lük düşüşle 30.300 dolar seviyesinde işlem görüyordu.

GMEUSD Grafiği. Kaynak: TradingView

Bu düşüşün iki önemli nedeni olduğu düşünülüyor. Bunlardan ilki ABD borsalarında gerçekleşen spekülatif hareketlilikler. Yıllardır zarar açıklayan ve New York borsasında (NYSE) işlem gören GameStop hissesi Reddit’teki bir tartışmayla birlikte son bir haftada %733 artış kaydetti.

ABD Doları Endeksi (DXY). Kaynak: TradingView

Diğer yandan ABD dolarının güç kazanması da Bitcoin‘i olumsuz etkiledi. ABD Doları Endeksi’nin (DXY) 21 Aralık’tan bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye ulaşmasıyla Bitcoin 30 bin dolar seviyesinin altına geriledi.

Kaynak : https://www.coinkolik.com/bitcoin-29-bin-dolara-cakildi-iste-btcdeki-sert-dususun-nedenleri/

Add a comment