Bitcoin %6 Arttı; Citi “Devrilme Noktasında” Diyor

Bitcoin %6 Arttı; Citi “Devrilme Noktasında” Diyor

Kripto Para Haberleri
Mart 2, 2021 tarafından Aleyna YILMAZ
644
Geçen haftaki tahvil rotası soğuduktan sonra risk varlıkları yükseldiği için Bitcoin Pazartesi günü yaklaşık %6 arttı ve Citi, en popüler kripto para biriminin "devrilme noktasında" olduğunu ve uluslararası ticaret için tercih edilen para birimi olabileceğini söyledi.
fdb039b5b7b1de948f548a74bd35dd60

 Geçen haftaki tahvil rotası soğuduktan sonra risk varlıkları yükseldiği için Bitcoin Pazartesi günü yaklaşık %6 arttı ve Citi, en popüler kripto para biriminin “devrilme noktasında” olduğunu ve uluslararası ticaret için tercih edilen para birimi olabileceğini söyledi.

Citi, Tesla Inc ve Mastercard Inc gibi şirketlerin yakın zamanda benimsenmesiyle Bitcoin’in ana akıma “büyük bir dönüşümün” başlangıcında olabileceğini de sözlerine ekledi.

Yatırım bankası, geçtiğimiz Mart ayında 4.700 dolardan 47.000 dolara yükselen Bitcoin’in gelecekte uluslararası ticaret için tercih edilen para birimi haline gelebileceğini veya “spekülatif bir patlama” ile karşılaşabileceğini söyledi.

Bitstamp borsasında 11:27 GMT itibarıyle 47.834 dolarda %5.7 arttı. Daha küçük rakip Ether %7,5 artarak 1.525 dolara yükseldi.

Citi, Bitcoin’in son performansının, son yıllarda kurumsal yatırımcıların artan katılımı ile yükseldiğini ve son on yılın çoğunda yoğun perakende yatırımcı odağına zıt olduğunu ekledi.

Citi, işletmeler ve bireyler dijital cüzdanlar aracılığıyla planlanan merkez bankası dijital parasına ve sözde sabit paralara erişim kazanırsa, Bitcoin’in küresel erişimi, izlenebilirliği ve hızlı ödeme potansiyeli, uluslararası ticaret için tercih edilen para birimi haline gelmek için en uygun şekilde konumlandırıldığını göreceğini söyledi.

Bir ödeme aracı olarak tasarlanan Bitcoin, büyük ekonomilerde ticaret için çok az kullanılır, yüksek volatilite ve nispeten maliyetli işlemlerle engellenir. Yine de, geçtiğimiz yıl Nijerya gibi bazı gelişmekte olan pazarlarda ilgi gördü.

Citi, Bitcoin için dünya ticaretinin fiili para birimine böylesine dramatik bir dönüşümün – şu anda doların elinde tuttuğu bir durum – daha geniş kurumsal katılım ve finansal düzenleyiciler tarafından daha yakın gözetim sağlamak için piyasadaki değişikliklere bağlı olacağını söyledi.

Yine de, makro-ekonomik ortamdaki değişimler, Bitcoin talebini daha az baskı altına alabilir.

Enflasyona karşı bir koruma görevi görebileceğine dair bir anlatımla tetiklenen bitcoin’e olan ilginin son zamanlarda artması, kripto para birimini 58.354 dolarlık rekor bir yüksekliğe ve 1 trilyon dolarlık piyasa değerine itti.

Ancak, bu kadar yüksek fiyatların sürdürülebilirliği konusundaki sorularla geçen hafta bu seviyelerden 11.000 dolardan fazla geri çekildi.

Citi analistleri, “Bitcoin’in ilerlemesinin önünde duran bir dizi risk ve engel var” dedi. “Ancak bu potansiyel engelleri fırsatlara karşı tartmak, Bitcoin’in bir devrilme noktasında olduğu sonucuna götürüyor.”

Kaynak: https://www.investing.com/news/technology-news/bitcoin-is-at-a-tipping-point-citi-says-2433029

Add a comment