Bitcoin Cüzdan Çeşitleri Nelerdir?

Bitcoin Cüzdan Çeşitleri Nelerdir?

Kripto101
Şubat 18, 2021 tarafından Alperen KANIK
1062
Bitcoin Cüzdan Nedir? Bitcoin cüzdanı, Bitcoin'lerin depolandığı bir yazılım programıdır. Teknik olarak, Bitcoin hiçbir yerde depolanmaz. Bitcoin cüzdanında bakiyesi olan her birey için, o cüzdanın Bitcoin adresine karşılık gelen özel bir anahtar (gizli numara) vardır. Bitcoin cüzdanları, Bitcoin'lerin gönderilmesini ve alınmasını kolaylaştırır ve kullanıcıya Bitcoin bakiyesinin sahipliğini verir. Bitcoin cüzdanı birçok biçimde gelir. Dört ana tür masaüstü, mobil, web ve donanımdır.
crypto-currency_hand-holding-phone-iwth-bitcoin_digital-wallet_bitcoin_blockchain-100793898-large

Bitcoin Cüzdan Nedir?
Bitcoin cüzdanı, Bitcoin’lerin depolandığı bir yazılım programıdır. Teknik olarak, Bitcoin hiçbir yerde depolanmaz. Bitcoin cüzdanında bakiyesi olan her birey için, o cüzdanın Bitcoin adresine karşılık gelen özel bir anahtar (gizli numara) vardır. Bitcoin cüzdanları, Bitcoin’lerin gönderilmesini ve alınmasını kolaylaştırır ve kullanıcıya Bitcoin bakiyesinin sahipliğini verir. Bitcoin cüzdanı birçok biçimde gelir. Dört ana tür masaüstü, mobil, web ve donanımdır.

Ana Başlıklar:
Bitcoin cüzdanı fiziksel bir öğe değil, Bitcoin tutmak ve ticaret yapmak için bir yazılım programıdır.
Cüzdanlar, güvenlik için özel bir anahtar içerir. Anahtar, cüzdanın adresine karşılık gelir.
Dört tür Bitcoin cüzdanı masaüstü, mobil, web ve donanımdır.


Bitcoin Cüzdanlarını Anlamak
Bir Bitcoin cüzdanına dijital Cüzdan da denir. Bitcoin ticareti yapmak için bir tüccar bir dijital cüzdan oluşturmalıdır. Bir Bitcoin cüzdanı, fiziksel bir cüzdana benzer. Bununla birlikte, cüzdan, fiziksel para birimini saklamak yerine, Bitcoin adreslerine erişmek ve işlemleri gerçekleştirmek için kullanılan güvenli özel anahtar gibi ilgili bilgileri depolar. Bitcoin cüzdan türleri masaüstü, mobil, web ve donanımdır.

Masaüstü Cüzdanları
Masaüstü cüzdanlar bir masaüstü bilgisayara yüklenir ve kullanıcıya cüzdan üzerinde tam kontrol sağlar. Masaüstü cüzdanlar, kullanıcının Bitcoin gönderip alması için bir adres işlevi görür. Ayrıca kullanıcının özel bir anahtarı saklamasına da izin verir. Bilinen birkaç masaüstü cüzdanı Bitcoin Core, MultiBit, Armory, Hive OS X ve Electrum’dur.

Mobil Cüzdanlar
Mobil cüzdanlar, bir masaüstü cüzdanı ile aynı işlevleri yerine getirir. Mobil cüzdanlar, bir QR kodunun taranması “dokunmatik-öde” ve yakın alan iletişimi (NFC) yoluyla fiziksel mağazalardaki ödemeleri kolaylaştırır. Bitcoin Wallet, Hive Android ve Mycelium Bitcoin Wallet, mobil cüzdan örnekleridir. Bitcoin cüzdanları, iOS veya Android sistemiyle uyumlu olma eğilimindedir. Bitcoin cüzdanları gibi görünen önemli kötü amaçlı yazılımlar vardır, bu nedenle hangisinin kullanılacağına karar vermeden önce seçenekleri araştırmanız önerilir.

Web Cüzdanları
Web cüzdanları, herhangi bir tarayıcıdan veya mobil cihazdan herhangi bir yerden Bitcoin’e erişimi kolaylaştırır. Özel anahtarlarınızı çevrimiçi olarak sakladığı için web cüzdanınızın seçimi dikkatlice yapılmalıdır. Coinbase ve Blockchain, popüler web cüzdanı sağlayıcılarıdır.

Donanım Cüzdanları
Donanım cüzdanları, Bitcoins’i genellikle bir USB bağlantı noktası aracılığıyla bir bilgisayara takılan fiziksel bir ekipmanda depoladıkları için en güvenli Bitcoin cüzdan türüdür. Virüs saldırılarına karşı pratik olarak bağışıktırlar ve birkaç Bitcoin hırsızlığı vakası bildirilmiştir. Bu cihazlar, ücretsiz olmayan tek Bitcoin cüzdanlarıdır ve genellikle 100 ila 200 ABD Doları arasındadır.

Cüzdan Güvenliği için Özel Hususlar
Bitcoin cüzdanınızı güvende tutmak, Bitcoin cüzdanları bilgisayar korsanları için yüksek değerli hedefler olduğundan çok önemlidir. Bazı önlemler arasında cüzdanın güçlü bir parola ile şifrelenmesi ve bir soğuk depolama seçeneği seçilmesi; yani, Bitcoin’leri çevrimdışı depolamak. Bilgisayarınızdaki veya mobil cihazınızdaki cüzdan yazılımıyla ilgili sorunlar, varlıklarınızı silebileceğinden, masaüstü ve mobil cüzdanlarınızı sık sık yedeklemeniz önerilir.

Add a comment