Bitcoin Finansal Riskten Koruyor Mu?

Bitcoin Finansal Riskten Koruyor Mu?

Kripto Para Haberleri
Şubat 27, 2021 tarafından Ali Bertay SOLAK
677
JP Morgan analistleri, Bitcoin'in finansal risklerden korunabilmek amacıyla kullanılabileceğini söyledi.
bitcoin

JPMorgan analistleri, şirketlerin mevcut finansal risklerden korunması için portföylerinin %1’ini kripto varlıklara ayırmasının doğru bir hareket olacağını söyledi. Yakın zamanda ünlü girişimci Elon Musk’ın kurucusu olduğu Tesla şirketi, portföyünün bir kısmını kripto varlık olarak tutmaya karar verip Bitcoin yatırımı yapmıştı.

Bitcoin’in finansal risklerden koruyup korumadığı bir süredir tartışılıyordu. Tahvillerin ve genel olarak doların değer kaybettiğii dönemlerde Bitcoin’in ve kripto para piyasasının yükselişe geçtiği gerçeğini göz ardı etmek istemeyen bir kitle, finansal risklerden bu şekilde kaçılabileceğini savunuyordu. Başka bir kısım ise kripto paraların kendi başlarına bir risk olduğunu ve tahvil fiyatlarıyla hiçbir bağlantısı olmadığı görüşündeler.

Ünlü bankacılık devi JPMorgan’ın analistleri bu konu hakkında bir yorumda bulundu. JPMorgan analistleri, finansal risklerden korunabilmek için %1’lik oranda Bitcoin’in alınabileceğini söyledi.

İçinde birçok varlık bulunan portföye sahip yatırımcılar, genel piyasa risklerine karşı verimliliklerini ayarlamak için kripto para birimlerine yüzde 1 oranında pay ayırabilirler.

JPM stratejistleri Joyce Chang ve Amy Ho

Konu risk olunca Bitcoin’in fiyat grafiği tabii ki ilgi çekiyor. Bitcoin bir dönem 58 bin Amerikan Doları seviyesine yükselmiş fakat sonrasında %20’lik bir düşüş yaşamıştı. Bu ani düşüş çok büyük gibi gözükse de söz konusu kripto para biriminin yılbaşından bu yana %60’lık bir yükseliş gösterdiğini unutmamak gerekiyor.

Add a comment