Bitcoin, Tesla Desteğinden Sonra Zirvelere Çıkıyor

Bitcoin, Tesla Desteğinden Sonra Zirvelere Çıkıyor

Kripto Para Haberleri
Şubat 23, 2021 tarafından Aleyna YILMAZ
747
Bitcoin, geçen hafta 50.000 doları kırarak rekor seviyelere ulaşmaya devam etti. Pazar günü Bitcoin, bu yılki güçlü ivmesini sürdürürken 58.000 doların üzerine yükselerek yeniden zirveye ulaştı.
tesla-bitcoin

Bitcoin, geçen hafta 50.000 doları geçerek yeni bir rekor kırdı. Pazar günü Bitcoin, bu yılki güçlü ivmesini sürdürürken 58.000 doların üzerine yükselerek yeniden zirveye ulaştı. Kripto para birimi, Ocak ayının başından bu yana %90’dan fazla yükseldi ve toplam piyasa değerini 1 trilyon doların üzerine çıkardı.

Son yükseliş, Tesla ve diğer büyük şirketler tarafından ödeme olarak kabul edildi. Bununla birlikte, Bitcoin yüksek fiyat dalgalanmaları konusunda bir geçmişe sahip ve 2009’da oluşturulduğundan bu yana birkaç kez keskin bir şekilde düştü. Kripto para haber sitesi CoinDesk’ten alınan rakamlara göre Bitcoin, yıla yaklaşık 28.900 dolardan başladı.

Ocak ayı başlarında 40.000 dolar seviyesini kırdığında, ay sonunda 30.000 dolara düştüğü görüldü. Ancak 16 Şubat’ta 50.000 doları geçerek Pazar günü 58.000 doları kırarak yükseliş ivmesini sürdürdü.

Mainstream’e Yükseliyor

Bitcoin rallisi, onu bir ödeme yöntemi olarak benimseyen tanınmış şirketler tarafından büyük ölçüde yükseltildi.

Elon Musk, geçen hafta elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın 1.5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın aldığını ve bunu gelecekte arabaları için ödeme olarak kabul edeceğini açıkladı.

Mastercard, Bitcoin’i bir ödeme şekli olarak kabul etmeyi planlarken, dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock dijital para birimini kullanmanın yollarını araştırıyor.

 New York merkezli döviz firması Oanda’da analist olan Craig Erlam: “Kovid-19 salgını, Bitcoin’in fiyat artışında da rol oynadı, çünkü daha fazla insan alışverişi online yapıyor, fiziksel paralardan ve banknotlardan uzaklaşıyor.” dedi. Ancak eleştirmenler, Bitcoin’in bir para birimi olmaktan çok piyasa manipülasyonuna açık spekülatif bir ticaret aracı olduğunu savundu.

Tanınmış ekonomist ve Bitcoin eleştirmeni Nouriel Roubini, çok az pratik kullanımı olduğunu ve tahvil veya hisse gibi sabit bir gelir sağlamadığını söyledi. Geçtiğimiz günlerde “Elon Musk onu alıyor olabilir, ancak bu herkesin aynı şeyi yapması gerektiği anlamına gelmez.” diye tweet attı.

Kaynak:https://www.bbc.com/news/business-56150425

Add a comment