Bitcoin Tesla’ya Yaramadı

Bitcoin Tesla’ya Yaramadı

Kripto Para Haberleri
Şubat 13, 2021 tarafından Ali Bertay SOLAK
638
Geçtiğimiz günlerde yüklü bir miktar Bitcoin alımı yapan Tesla'nın hisseleri düşüşe geçti!
Bitcoin

Ünlü girişimci Elon Musk’ın kurmuş olduğu Tesla şirketi, geçtiğimiz günlerde 1,5 milyon dolarlık Bitcoin alımı yapmış ve SEC’e bunun duyurulmasıyla birlikte piyasalarda yukarı yönlü bir artış görülmüştü. Görülen artışın yanında birçok büyük şirkete “Siz de Bitcoin alacak mısınız?” sorusu yöneltilmiş ve aynı hafta içerisinde birçok CFO şirket içerisinde kripto varlık planlaması yapmak zorunda kalmıştı.

Tesla’nın kripto varlıklara ayırdığı 1,5 milyon dolarlık sermaye sonrası her ne kadar kripto para piyasası için yukarı yönlü bir artış söz konusu olmuşsa da Tesla için aynı şeyler söylenemez. Her ne kadar farklı fonksiyonlar da etkili olsa da, Tesla’nın hisse senedi fiyatları Bitcoin alımı sonrasında yaklaşık olarak %7’lik bir düşüş gösterdi.

Konu hakkında Baker Avenue Wealth Management baş stratejisti King Lip bir açıklama yaptı.

Bitcoin alınması nedeniyle hisse senedi fiyatında oynaklık artacak. Bu durum Bitcoin’e fayda sağlar, Tesla’ya değil.

King Lip

Geçtiğimiz dönemde Tesla’nın yaptığı Bitcoin alımı, şirketin nakit rezervinin %8’ine tekabül ediyordu. Stratejist ve analistler, şirket nakit rezervinin bu denli büyük bir oranının dalgalı fiyatı olan bir birime yatırmanın şirkete yarar sağlamayacağını söylüyor.

Add a comment