Bitcoin ve Altcoinler; Her Boğa’nın Bir Ayı’sı vardır.

Bitcoin ve Altcoinler; Her Boğa’nın Bir Ayı’sı vardır.

Kripto Para Haberleri
Kasım 23, 2020 tarafından Ali Bertay SOLAK
691
Bitcoin, yaklaşık bir aylık yükselişine devam ediyor fakat her yazın bir kışı, her ayı piyasasının da bir boğası vardır.
Bitcoin

Bitcoin, son bir aydır Amerikan Doları bazında yükseliş trendinde. Bunun yanı sıra piyasalar da uzun zamandır olmadığı kadar hacimli.

BTC/USDT grafiğine baktıkça aklıma kripto kışı olarak adlandırdığımız Aralık 2017 geliyor. Fakat bir tek farkla; o dönem herkes Bitcoin’in fiyatını ve arkasındaki teknolojiyi konuşuyor, birçok insan kripto paralara yatırım yapıyor ve hemen hemen herkes birkaç sene içerisinde Bitcoin’in itibari paraların yerini alacağını düşünüyordu.

Bitcoin Ocak 2018’de düşüş trendine girince de altcoinlerin fiyatlarında artış görmüştük fakat bu da uzun sürmedi ve kalabalık kripto para piyasasından çekildi.

Kasım 2020’deki Bitcoin yükselişinin Aralık 2017’deki yükselişten grafik olarak farkı merdivenli oluşu. Kripto paralara bir yığılma olmadığı için, daha sağlıklı nitelendirebileceğimiz şekilde yükseliş görüyoruz.

Bitcoin
CoinMarketCap‘ten alınmış Bitcoin‘in 23.11.2020’ye kadar olan tüm fiyat listesi.

Grafikten yapacağımız bir karşılaştırmayla anlaşılabileceği üzere Aralık 2017’deki ani yükseliş Kasım 2020’deki yükselişte gözükmüyor. Kasım dönemindeki yükseliş, daha çok kademeli ve merdivenli şekilde gözüküyor. Bu kademeli yükseliş, yatırımcılar için iyi olarak yorumlanabilir. Fakat, kripto paraların gerçek değeri hakkında yapılan tartışmalar ve Bitcoin’in geçmişteki itibarı, bu durumu gölgeliyor.

Söz konusu kripto paranın geçmişte gösterdiği dalgalı grafik, defansif yatırımcı olarak nitelendirilen yatırımcılar için güvenilir olmadığından dolayı Bitcoin, şimdiki yükselişinde eskiden olduğu kadar ses getirmedi. Bu sebeple, kalabalık henüz kripto para piyasalarında gözükmüyor fakat söz konusu piyasalarda hacimler neredeyse hiç olmadığı kadar geniş.

Not: Bu yazı bir yatırım tavsiyesi değildir.

Add a comment