Bitcoin Ve Robin Hood

Bitcoin Ve Robin Hood

Kripto Para Haberleri
Mart 8, 2021 tarafından İlayda YILMAZ
928
Çocukken bize kaç kez Loxley'li Robin ve Sherwood Ormanı'ndan neşeli adamları anlatıldı? Şimdiye kadar uydurulmuş en İngiliz ama evrensel olarak tanınan halk hikayelerinden birinde, kahramanımız ve cesur çetesi, akıllarında tek bir hedefle dolaşıyor: ezilenler için tazminat (adalet). Ama sorun burada yatıyor.
images-1

Çocukken bize kaç kez Loxley’li Robin ve Sherwood Ormanı’ndan neşeli adamları anlatıldı? Şimdiye kadar uydurulmuş en İngiliz ama evrensel olarak tanınan halk hikayelerinden birinde, kahramanımız ve cesur çetesi, akıllarında tek bir hedefle dolaşıyor: ezilenler için tazminat (adalet). Ama sorun burada yatıyor. Hikayeyi her duyduğumuzda bize servetin zenginden fakire el değiştirdiği anlatılıyor. Bununla birlikte, bu tür zenginliğin doğasını ve nasıl ortaya çıktığını daha derinlemesine araştırmaya cesaret edersek, bir iç gözlem anı çekiciliği ortadan kaldırmalıdır. Hikayeye göre, Sherwood’un yerlileri, herhangi bir adalet fikrinin tersi gibi görünen, sürekli olarak karşılanamaz vergiler ve zalim şerifinin tuhaf keyfiliğiyle karşı karşıya kalıyor.

Bununla birlikte, masalda kral ve soylular tarafından temsil edilen ‘zengin kast’, zenginliklerinden ancak her ikisi de kahramanımızın cesareti ve cesareti tarafından tehdit altına giren zorlama ve yasal ayrıcalığa güvenerek yararlanabilir. Ama açık konuşalım, Robin ve neşeli arkadaşları sadece fakirleri doyurmak için zenginlerden almıyorlardı. Daha ziyade, kralın ve asaletin yasal tekelini ve istismarcı gücünü baltalıyorlardı, bu da son kuruşunu ikinci bir düşünce olmadan tebaalarından sıkacaktı. Benzer şekilde, Bitcoin, ‘mülksüzleştirilenleri’ iade etmek ve modern zamanlarda servetin en büyük yeniden dağıtıcısı haline gelmek için bir haçlı seferinde.

Analojiyi takip etmek için, bitcoin ve onun altında yatan teknoloji olan blockchain, uzun süredir devam eden ve köklü yasal tekellerden genel olarak insanlara büyük bir servet aktarımı getirmeye mahkumdur.

Kaynak : https://www.fintechnews.org/bitcoin-and-robin-hood-and-the-sherwood-forest/

Add a comment