Bitcoin’in Bir Sonraki Zirvesi 75 Bin İle 306 Bin Dolar Arası

Bitcoin’in Bir Sonraki Zirvesi 75 Bin İle 306 Bin Dolar Arası

Kripto Para Haberleri
Mart 6, 2021 tarafından Aleyna YILMAZ
758
Kraken araştırmasına göre Bitcoin'in bir sonraki zirvesi 75 bin ile 306 bin dolar arasında olabilir.
https___specials-images.forbesimg.com_imageserve_5e736ba4e1e61700080f40ce_0x0

Tarihsel veriler okununca, Bitcoin’in 2021’deki potansiyel büyümesi için umut verici bir tablo çiziyor.

Kraken’den yapılan bir araştırmaya göre, 2011 yılına dayanan Bitcoin (BTC) fiyat hareketinin analizi, madeni para fiyatının 75.000 ila 306.000 dolar arasında bir yerde yükselebileceğini gösterdi.

Tarihsel tepeleri ve dipleri birbirine bağlayan bir logaritmik büyüme eğrisinin bir okumasına dayanarak, 75.000 dolarlık bir madeni para fiyatı, Bitcoin’in aşırı alım bölgesine girdiğini ve mevcut boğa koşusunun sonunu işaret eder.

Raporda, “Önceki döngülere dayanarak, Bitcoin nihayetinde parabolik hale gelmeden ve dördüncü boğa piyasası döngüsünün sonunu işaret edecek olan dirence çarpmadan önce muhtemelen fiyatını kademeli olarak değerlendirmeye devam edebilir.” yazıyordu.

Tarihsel fiyat geri çekilmelerinin analizi, bazı daha da cesur tahminler ortaya çıkarır. Her şey eşitken, BTC mevcut büyüme eğrisi boyunca devam ederse ve daha sonra önceki piyasa çöküşlerine benzer bir düzelmeye girerse, bir sonraki dip 30.000 dolar civarında bir yerde olacaktır.

Önerilen bu dip noktaya dayanarak, geri çekmenin kapsamına bağlı olarak bir sonraki pazar zirvesi hakkında tahminler yapmaya çalışabilirsiniz.

Mevcut döngü sırasında Bitcoin %70 geri çekilecek olsaydı, yukarıda belirtilen 30.000 dolarlık dibe vurmak için madeni para fiyatının 102.000 dolarlık zirveye ulaşması gerekirdi.

Benzer şekilde, %90’lık bir düşüş bir sonraki zirveyi 306.000 dolara yerleştirirken, %86’lık bir düşüş – önceki piyasa döngülerinin ortalama geri çekilmesi – yaklaşan 221.000 dolarlık bir pazar zirvesi anlamına gelecektir. Her iki durumda da, rapora göre tarih, Bitcoin’in bir pazarın tepesinden “uzakta” kaldığını öne sürüyor.

Tarihsel verilere bir kez daha daldığımızda, 2021’in ilk çeyreği, getiri yüzdesi ve yıllık volatiliteye göre Bitcoin’in 12 yıllık varlığında en iyi performans gösteren üçüncü çeyrek olduğunu kanıtladı.

Kraken’in araştırması, Mart ayının Bitcoin için tarihsel olarak kötü bir ay olduğunu ve kripto para fiyatının ticarete başladığından bu yana bu dönemde sadece iki kez değerlendiğini gösteriyor. Geçmişte Mart, ortalama olarak Şubat ayındaki büyümeyi %11 oranında geride bıraktı.

Rapor ayrıca, Bitcoin’in şu anda 2013’ün ilk çeyreğine benzer bir şekilde trend gösterdiğini belirtiyor – madeni para tarihindeki en verimli Q1. İkisi arasında 0.82’lik bir korelasyon cesaret verici bir işarettir ve Bitcoin’in Mart ayında düşük performans sergilediğini gören tarihi eğilimi alt üst edebilir.

Bitcoin, yayınlanma zamanına kadar arka arkaya beş ay pozitif getiri kaydetti. Bu, 2017’de, o yılki boğa koşusu ve müteakip pazar zirvesine giden süreçte, daha önce bir kez tanık olunan bir manzara.

Not: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: https://cointelegraph.com/news/bitcoin-s-next-top-could-be-between-75k-and-306k-kraken-research-suggests

Add a comment