Bitcoin’in Siber Güvenlik Riskini Anlamak

Bitcoin’in Siber Güvenlik Riskini Anlamak

Kripto101
Şubat 6, 2021 tarafından Alperen KANIK
712
Bitcoin satın almakla ilgileniyor musunuz? Öyleyse, onu çevreleyen potansiyel güvenlik risklerini anlamak ve ona göre hareket etmek zorundasınızdır. Siber suçlular saldırılarını artırırken, kripto paralar büyük olasılıkla hedef olacaktır. İşte bilmeniz gerekenler.
ocak-ayında-en-iyi-performans-gösteren-kripto-para-birimleri

Bitcoin satın almakla ilgileniyor musunuz? Öyleyse, onu çevreleyen potansiyel güvenlik risklerini anlamak ve ona göre hareket etmek zorundasınızdır. Siber suçlular saldırılarını artırırken, kripto paralar büyük olasılıkla hedef olacaktır. İşte bilmeniz gerekenler.

Cüzdanlar Risk Taşıyor
Kripto para meraklıları, Bitcoin’lerini saklamak için hem sıcak hem de soğuk cüzdanlar kullanır. Sıcak cüzdanın internet bağlantısı vardır, bu da onu potansiyel olarak hacklenebilir hale getirir. Paranızın bir gece boyunca yabancı birisi tarafından tüketildiğini düşünmek uykularınızı kaçırabilir. Mayıs 2019’da Binance sıcak cüzdanına yapılan siber saldırı 41 milyon dolarlık hırsızlığa yol açtı – bu da aşağı yukarı 7.000’den fazla Bitcoin’e denk geliyor.

Bitcoin’inizi internet bağlantısı olmayan soğuk bir cüzdanda saklamak sizi özgür ve korunaklı yapmaz. Hesaplarının şifrelerinin tek sahibi iken vefat eden bir kripto para borsası CEO’su olan Gerald Cotten örneğini ele alalım. Bu durum, soğuk cüzdanlarda tutulan ve yaklaşık 115.000 müşteriye ait kripto para birimlerinde yaklaşık 137 milyon dolarlık erişimi kısıtladı.

Uzmanlar sonunda Cotten’ın dizüstü bilgisayarlarını aldığında, CEO’nun ölmesinden yaklaşık sekiz ay önce birinin cüzdanları boşalttığını buldular. Bu haber, bazı insanların onun gerçekten ölmediğini piyasadaki paraları toparlayıp kaçtığını düşünmesine neden oldu.

Çalınan Veriler Satılabilir
Çoğu teknoloji meraklısı, bir internet ihlali kurbanı olmanın sonuçlarından birinin, verilerinin karanlık ağa düşmesi ve bedelini ödemeye razı olan herhangi bir tarafa satılması olduğunu bilir.

Muhabirler, Ethereum.org’a sızmanın arkasında olduğu iddia edilen hacker’ın, önde gelen birkaç kripto para cüzdanı markasıyla ilişkili müşterilerden bilgi aldığını söyledi. Siber suçlunun, e-postalar, ev adresleri ve telefon numaraları da dahil olmak üzere 80.000 kişiden toplu olarak bilgi içeren üç veritabanı vardır.

Bilgisayar korsanı kripto para birimiyle ilgili verileri satışa sunmamış olsa da, bu örnek bilgilerinizin değerinin her zaman farkında olmanız ve onu korumak için çok çalışmanız gerektiğini gösterir. Pek çok insan, merkezi olmayan yapısı nedeniyle Bitcoin ile uğraşmayı takdir ediyor ve bunun bir banka ile iş yapmaktan daha güvenli olduğuna inanıyor. Düşünce yapınız olup olmadığına bakılmaksızın, bir kripto para birimi sitesine veya hizmetine kaydolmak için kullandığınız herhangi bir veri yanlış ellere geçebilir.

Sosyal Medya Dolandırıcılığı Bitcoin Sahiplerini Kandırabilir
Bitcoin bu günlerde sıcak bir konu ve kripto ve teknoloji endüstrilerindeki düşünce liderlerinin sosyal medya profillerini takip etmek doğal. Bunu yapmak, önemli gelişmeleri diğerlerinden önce öğrenmenize yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, Bitcoin ve diğer kripto para birimleriyle ilişkili bir başka siber güvenlik tehdidi, sosyal medya aracılığıyla yayılan dolandırıcılıklarla ilgilidir. Suçlular ünlü kişileri taklit ederek ve ardından “ödüller veya çekilişler” hakkında mesajlar yayınlayarak takipçilerini kandırır. Buradaki öncül, verilen bir adrese az miktarda kripto para birimi gönderirseniz, karşılığında iki, üç katı veya daha fazlasını alacağınızdır.

Bu yaklaşım, birçok kişinin piyangoyu kazandıklarını veya uzun süredir kayıp bir akrabasından miras aldıklarını iddia eden ve parayı almak için banka hesap bilgilerini sağlamaları gereken e-postalara benzer. Elbette böyle bir ödül yok ve mantıklı da değil. Pişman olabileceğiniz eyleme geçmeden önce daima eleştirel düşünme uygulayın ve ayrıntıları dikkatlice düşünün.

Potansiyel Olarak Değerlidir, Ancak Risksiz Değil
Bitcoin risksiz bir yatırım değildir. Kendinizi siber güvenlik riskleri hakkında eğitmek, bunlardan kaçınmanın ideal bir yoludur.

Add a comment