Brazilya’nın Yeniden Piyasaya Sürdüğü Whatsapp Ödeme Hizmeti

Brazilya’nın Yeniden Piyasaya Sürdüğü Whatsapp Ödeme Hizmeti

Fintech Haberleri
Nisan 2, 2021 tarafından İlayda YILMAZ
949
Brezilya merkez bankası, Facebook'un sahibi olduğu WhatsApp'a, hizmetin askıya alınmasının 9 ay ardından, ülkede P2P ödemelerini yeniden başlatması için yeşil ışık yaktı.
whatsapp_logo1

Brezilya merkez bankası, Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp’a, hizmetin askıya alınmasının 9 ay ardından, ülkede P2P ödemelerini yeniden başlatması için yeşil ışık yaktı.

Geçen Haziran, Brezilya, WhatsApp’ın uzun süredir takip edilen ödeme hizmetini ülke geneli kullanıma açan ilk ülke oldu.

Yine de sadece 10 gün sonra merkez bankası, Visa ve Mastercard’ın WhatsApp üzerinden ödeme ve transfer başlatmayı askıya almasını talep ederek kapatmaya başladı.

O sırada Banco Central do Brasil, hizmetin gerekli lisanslara sahip olmadığını söyledi.

Şimdi banka, Facebook Pay programı kapsamında Visa ve MasterCard’dan kart sahipleri arasında para transferlerini başlatmak için WhatsApp’ın kullanılmasıyla ilgili Facebook, Visa ve Mastercard’a lisanslar verdiğini açıkladı.

WhatsApp hizmeti, “ödeme hizmetleri kullanıcıları için yeni maliyet azaltma perspektifleri getirebilir” diyor.

İlk askıya alınmasından bu yana, merkez bankası vatandaşların, şirketlerin ve devlet kurumlarının cep telefonları, çevrimiçi bankacılık ve ATM’ler aracılığıyla 24/7/365 anında ödeme yapmasına olanak tanıyan kendi PIX anında ödeme platformunu tanıttı.

Kaynak : https://www.finextra.com/newsarticle/37784/whatsapp-payment-service-gets-go-ahead-for-brazil-relaunch

Add a comment