Cardano(ADA) vs Ethereum(ETH): Akıllı Sözleşme Yarışını Kim Kazanıyor?

Cardano(ADA) vs Ethereum(ETH): Akıllı Sözleşme Yarışını Kim Kazanıyor?

Kripto Para Haberleri
Mart 22, 2021 tarafından Ali Bertay SOLAK
984
Son zamanlarda, yatırımcı ve kripto savunucusu Lark Davis, Cardano ve Ethereum hakkında tweet attı. Davis'in tweet'inde, akıllı sözleşme platformu yarışı açısından Cardano'nun mı yoksa Ethereum'un mu kazanacağını sordu.
maxresdefault-3
  • Kripto yatırımcısı Lark Davis, geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili düşüncelerini tweetledi.
  • Şu anda ADA fiyatı 1,19 dolar iken ETH fiyatı 1,789 dolar.

Son zamanlarda, yatırımcı ve kripto savunucusu Lark Davis, Cardano ve Ethereum hakkında tweet attı. Davis’in tweet’inde, akıllı sözleşme platformu yarışı açısından Cardano’nun mı yoksa Ethereum’un mu kazanacağını sordu.

Cardano (ADA), günümüzde akıllı sözleşmelere dayanan platform işlevselliği konusunda Ethereum (ETH) ile mücadele ediyor gibi görünüyor. Bu, Cardano ve Ethereum akıllı sözleşme yarışı tartışmasının kapısını açtı.

Bununla birlikte, Cardano dijital para biriminin henüz akıllı sözleşmesi yok. ADA ekibi, Cardano blockchain ağı için akıllı bir sözleşme oluşturma konusunda uzun vadeli bir yaklaşım benimsedi.

Kısa bir süre önce Cardano, Proof-of-Stake (PoS) blokzincirini yarattı. Bununla birlikte, ADA, PoS’sini özellikle Ouroboros adlı bir fikir birliği protokolü üzerine kurdu. Bununla birlikte, ADA Ouroboros protokolü, kripto işlemlerini herhangi bir yüksek enerji maliyeti olmadan doğrular.

Bu arada, Ethereum zaten akıllı sözleşmesini geliştirdi. Aslında, açık kaynaklı akıllı sözleşmesi, blockchaine dayalı çok sayıda merkezi olmayan uygulama (DApp) oluşturmayı kolaylaştırıyor.

Ayrıca, ETH akıllı sözleşmesi, blokzincirine dayalı çok daha kripto odaklı bir deneyim sağlıyor.

Değiştirilemez Token (NFT), Stablecoin, Merkezi Olmayan Pazar Yeri, Türev İşlemi, Tokenleştirilmiş Hisseler ve daha fazlasının oluşturulmasını sağlıyor.

Alım satım açısından, Ethereum akıllı sözleşmeleri, kripto severlerin kripto alanı içinde daha fazla kripto ile ilgili faaliyetlerde bulunmasını, ödünç almasını ve yapmasını sağlar. Akıllı sözleşmesi ile ilgili olarak, Ethereum çok daha fazla işlevi teşvik ediyor. Ayrıca, ETH, piyasa değeri açısından en büyük ikinci kripto para birimi olmaya devam ediyor.

ADA akıllı sözleşmesi hala yapım aşamasında olduğundan, Ethereum şimdilik üstünlüğü ele geçirdi.

Ayrıca, CoinGecko’ya göre, Cardano’nun fiyatı 24 saatlik işlem hacmi 3.529 dolar ile 1,19 dolar iken, Ethereum’un fiyatı 1.789 dolar ve 24 saat işlem hacmi 26.673 dolar.

Akıllı sözleşmenin ne olduğuna buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://coinquora.com/cardano-vs-ethereum-whos-winning-the-smart-contract-race/

Add a comment