CoinJoin Nedir? Nasıl Çalışır?

CoinJoin Nedir? Nasıl Çalışır?

Kripto101
Şubat 6, 2021 tarafından Alperen KANIK
979
CoinJoin, işlemin tüm taraflarının aynı miktarda bitcoini bir havuza gönderdiği, ancak işlemde adreslerin karıştırıldığı ve coinlerin kaynağının izlenmesini zorlaştıran çok partili bir bitcoin işlemi oluşturma sürecidir. CoinJoin, genellikle CoinJoin'e izin vermek için bir yazılım özelliği geliştiren bir cüzdan tarafından otomatik olarak gerçekleştirilir. Bir araç olmadan CoinJoin uygulamak zordur ve gelişmiş kodlama becerileri gerektirir.
coinjoin

CoinJoin, işlemin tüm taraflarının aynı miktarda bitcoini bir havuza gönderdiği, ancak işlemde adreslerin karıştırıldığı ve coinlerin kaynağının izlenmesini zorlaştıran çok partili bir bitcoin işlemi oluşturma sürecidir.


CoinJoin, genellikle CoinJoin’e izin vermek için bir yazılım özelliği geliştiren bir cüzdan tarafından otomatik olarak gerçekleştirilir. Bir araç olmadan CoinJoin uygulamak zordur ve gelişmiş kodlama becerileri gerektirir. Süreç, bitcoin işlemlerini anonimleştirmeyi amaçladığından, para birimi düzenleyicileri ve hükümetler tarafından küçümsenir.


CoinJoin Nasıl Çalışır?
CoinJoin, normalde halka açık Bitcoin işlemlerine bir gizlilik katmanı eklemek için geliştirildi. Bitcoin geliştiricisi Gregory Maxwell tarafından Bitcoin Forumu’ndaki bir duyuru başlığında icat edildi.

Bitcoin Neden Gizli Değil?
Bitcoin’in ilk günlerinde anonim olma konusunda bir üne sahip olmasına ve bu nedenle Silk Road gibi darknet sitelerindeki işlemlerde kullanılmasına rağmen, kripto para birimi aslında çok az gizlilik sağlıyor. Bitcoin adresleri, kullanıcıların adlarını ve adreslerini listelemez, ancak kolayca izlenebilirler ve birisi IP adresinizi Bitcoin işleminizle ilişkilendirebilir.

Bir kullanıcı belirlendikten sonra, araştırmacılar ağdaki tüm kişileri izlemek için ortak dijital adli tıp yöntemlerini kullanabilir. Bu bir Bitcoin hatası değil, “güvensizlik” sistemin temelini oluşturuyor: kullanıcı sahtekarlığını önlemek için tüm işlemler halka açık bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Madeni paranın koduna kullanıcı gizliliğini dahil etmek için başka paralar da geliştirilmiştir. Monero, ZCash ve Dash öne çıkan örneklerdir. Monero’nun gizlilik teknolojisi, harcayan kişinin imzasını diğer kullanıcıların imzalarıyla karıştırarak adresleri izlemeyi neredeyse imkansız hale getirmek için halka imzaları için kullandığı CoinJoin’e benzer.

CoinJoin, Bitcoin için Birinci Nesil Gizlilik Hizmeti Sunuyor
CoinJoin’i Bitcoin işleminde uygulamak isteyen bir kullanıcının, coinleri karıştırmak isteyen başka bir kullanıcı bulması gerekiyor ve birlikte ortak bir işlem başlatıyorlar. Bir Bitcoin’in gönderildiği adres, bir girdi olarak adlandırılır.

Aynı anda yapılan şu işlemleri göz önünde bulundurun: A, B’den bir öğe satın alır, C, D’den bir öğe satın alır ve E, F’den bir öğe satın alır. CoinJoin olmadan, halka açık blok zinciri defteri her girdi-çıktı eşleşmesi için üç ayrı işlem kaydederdi. . CoinJoin ile sadece tek bir işlem kaydedilir. İşlemler, bitcoin’lerin A, C ve E adreslerinden B, D ve F’ye ödendiğini gösterecektir.Tüm taraflarca yapılan anlaşmaları gizleyerek, bir gözlemci kimin bitcoin’i kime gönderdiğini tam olarak belirleyemez.

CoinJoin Araçları
Süreç teoride açık görünse de, pratikte işlemleri birleştirmek birkaç nedenden dolayı zordur. Yapılan işlemde katılımcıların isimsiz kalmaları için, bir Tor ağı üzerinden bağlanmaları, kodlama hakkında epey bilgi sahibi olmaları ve birbirlerine güvenmeleri gerekir.

Bu engellerin üstesinden gelmek için sektörde birden fazla geliştirilmiş CoinJoin destekli cüzdanlar ortaya çıktı İlk örnekler Dark Wallet, JoinMarket ve SharedCoins idi. Bu platformlar, Bitcoin ile işlem yapan kullanıcılar için ekstra bir veri gizliliği sağlamayı amaçlamışlardır.

Daha sonra ortaya çıkan çalışmalar arasında Wasabi Wallet ve Samourai Wallet’tan Whirlpool bulunmaktadır.Bununla birlikte, bu cüzdanların ne kadar güvenilir ve güvenli olduğu ve Bitcoin varlıklarını ne kadar iyi anonimleştirdikleri konusunda bazı tartışmalar vardır.

Add a comment