Dark Wallet Nedir ?

Dark Wallet Nedir ?

Kripto101
Şubat 8, 2021 tarafından Ali Bertay SOLAK
960
Dark Wallet, Bitcoin işlemlerinin anonimliğini iyileştirmek için ilk girişimlerden birisiydi. Aralık 2020 itibarıyla, Dark Wallet sitesine artık standart arama motorları veya dark web üzerinden erişilemediği ortaya çıktı. Cody Wilson ve Amir Taaki, Dark Wallet'ı yarattı. Bitcoin işlemlerini gizleyerek veri anonimleştirmeyi hedefleyen dijital cüzdan çeşitlerinden birisidir.
Dark_Wallet__155939

Dark Wallet Nedir?
Dark Wallet, Bitcoin işlemlerinin anonimliğini iyileştirmek için ilk girişimlerden birisiydi. Aralık 2020 itibarıyla, Dark Wallet sitesine artık standart arama motorları veya dark web üzerinden erişilemediği ortaya çıktı. Cody Wilson ve Amir Taaki, Dark Wallet’ı yarattı. Bitcoin işlemlerini gizleyerek veri anonimleştirmeyi hedefleyen dijital cüzdan çeşitlerinden birisidir.

Hiçbir zaman gerçekten tamamlanmamasına rağmen, Dark Wallet daha sonraki birçok anonimlik projesine ilham verdi. Samourai Wallet ve Electrum on Tails, Dark Wallet’ın bir zamanlar vaat ettiği Bitcoin kullanıcıları için anonimlik avantajlarının çoğunu sunuyordu. Bununla birlikte, diğer kripto para birimleri o zamandan beri anonimlik konusunda Bitcoin’in önüne geçtiler . Monero, kripto para biriminde yerleşik Dark Wallet’ın birçok özelliğine sahip. ZCash farklı bir yaklaşım benimsiyor, ancak aynı zamanda anonimlik için mükemmel bir seçim olarak kabul ediliyor.


Dark Wallet, Bitcoin işlemlerinin anonimliğini iyileştirmek için geliştirilen ilk projelerden birisiydi.
Samourai Wallet ve Monero gibi sonraki projeler Dark Wallet’tan ilham aldı.
Dark Wallet, diğer cüzdanların ve kripto para birimlerinin özellikleri haline gelen gizli adresler ve kripto para karıştırmayı içeriyordu.


Dark Wallet Nasıl Çalışıyor?
Dark Wallet, Chrome veya Firefox tarayıcısına yazılım yüklenmesi gereken bir darknet sitesiydi. Kurulum adımları tamamlandıktan sonra, bir cüzdan seed’i veya anahtarı olan yeni bir dijital cüzdan oluşturuldu – cüzdana erişmek için gerekli bir şifre-. Cüzdan, harcama, iş ve tasarruf olmak üzere üç bölüm ile donatılmış şekilde ilk kurulumu tamamlardı ve kullanıcı tarafından oluşturulan bölüm sayısında herhangi bir sınırlama bulunmuyordu . Her bölümün, bitcoin işlemlerinin yapılabileceği kendi gizli adresi vardı.

Dark Wallet, kullanıcılarına iki şekilde anonimlik ve gizlilik sunuyordu : gizli adresler ve kripto para karıştırma.

Gizli Adresler
Dark Wallet uygulamasını kullanarak bir işlemden ödeme alan bir kullanıcının, yatırılacak fonlar için oluşturulmuş yeni bir adresi vardı. İşlemi şifreleyerek, ödeyen bile alacaklının adresini alamazdı ve takip edemezdi. En önemlisi, ödeme, her iki kullanıcının işlem geçmişlerine bakmaya çalışan istenmeyen 3. taraflardan gizleniyordu.

Coin Karıştırma (veya CoinJoin)
Bu özellik, bir kullanıcının işlemlerini aynı anda işlem yapan rastgele kullanıcıların işlemleriyle karıştırarak veya birleştirerek takip edilebilirliğini azaltmaya yönelik bir gizlilik projesiydi. Madeni paralar sistemde yeterli sayıda Bitcoin kullanıcısıyla birleştirilirse, işlemlerin block üzerinden izlenmesi zor olacaktı. Aynı anda yapılan aşağıdaki işlemleri düşünün. Bir B, C’den bir ürün satın alır, D’den bir ürün satın alır ve E, F’den bir ürün satın alır. Genel blok zinciri defteri, tüm şeffaflığı ile, her adres için üç işlem kaydeder.

Dark Wallet ise onları birleştirerek yalnızca tek bir işlem kaydediyordu. İşlemler, bitcoinlerin A, C ve E adreslerinden B, D ve F adreslerine ödendiğini gösterecekti.Tüm taraflarca yapılan anlaşmaları gizleyerek, bir izleyici kimin bitcoin’i kime gönderdiğini kesin olarak belirleyemezdi.


Dark Wallet Hakkında Endişeler
Eleştirmenler, Dark Wallet’ın terör finansmanı, kara para aklama, uyuşturucu kaçakçılığı ve çocuk pornografisi dahil olmak üzere birçok yasa dışı faaliyetin kapısını açacağından endişeliydi. Ancak, gözetim ve veri saldırılarına karşı ihtiyatlı olan yasal işletmeler, Dark Wallet’ı veri gizliliği ve anonimliği çevreleyen büyüyen sorunlarla başa çıkmak için bir araç olarak memnuniyetle karşıladı.

Dark Wallet’ın Geleceği
Dark Wallet’ın ilk alfa sürümü Mayıs 2014’te piyasaya sürüldü ve platform, Ocak 2015’te sekizinci alfa sürümü çıkmadan önce birkaç güncelleme geçirdi. Başka güncelleme yapılmadı ve proje artık geliştirilmiyor gibi görünüyor. Ancak, sonraki yıllarda pek çok benzer gizlilik odaklı cüzdan ve kripto para birimleri ortaya çıktı.

Add a comment