Dijital Bankacılık Pazarı 2026 – 12 Trilyon ABD Doları Gelir Fırsatı

Dijital Bankacılık Pazarı 2026 – 12 Trilyon ABD Doları Gelir Fırsatı

Fintech Haberleri
Şubat 5, 2021 tarafından İlayda YILMAZ
606
Dijital bankacılık pazarı, artan internet penetrasyonu, hükümetin gittikçe yükselen dijitalleşme girişimleri, sorunsuz ödeme seçenekleri ve artan siber güvenlik sorunları yüzünden önümüzdeki yıllarda katlanarak büyümeye tanık olacak gibi görünüyor.
dijital bankacılık

Pazar araştırma şirketi Global Market Insights’ın yeni yaptığı araştırmaya göre, dijital bankacılık pazarı 2026 yılına kadar 8 trilyon doların üzerindeki mevcut piyasa değerinin12 trilyon doların üzerine çıkacak ve 2020-2026 döneminde dikkat çekici bir yükseliş kazanacak.


Dijital bankacılık pazarı, artan internet penetrasyonu, hükümetin gittikçe yükselen dijitalleşme girişimleri, sorunsuz ödeme seçenekleri ve artan siber güvenlik sorunları yüzünden önümüzdeki yıllarda katlanarak büyümeye tanık olacak gibi görünüyor. Dijital bankacılık, bankaların tüm geleneksel bankacılık faaliyetlerinin yanı sıra yalnızca banka şubesindeki müşterilere sunulan program hizmetlerinin dijitalleşmesine odaklandığı çevrimiçi hareket ediyor.


Bu, fatura ödeme, çek hesabı yönetimi, kredi yönetimi, hesap hizmetleri, para transferleri, para çekme veya para yatırma ve diğerlerinden ziyade finansal ürünlere başvurma gibi etkinlikleri de içerir. Dijital bankacılık genellikle internet yoluyla masaüstü, dizüstü bilgisayar, tabletler ve akıllı telefonlar gibi akıllı cihazlar aracılığıyla yapılır.


Geleneksel bankacılığa nispeten dijital bankacılık hem müşteriler hem de bankalar için daha kullanışlıdır. Aslında, bankalar e-bankacılık portalları yoluyla baya tasarruf ediyor ve esneklik kazanıyor. Dijitalleştirme, personel giderlerinin yanı sıra genel giderleri daha da azaltır. Bunun yanında, kağıt ekstreleri e-ekstrelerle değiştirmek, çevreden ziyade daha fazla zaman ve para tasarrufu sağlama eğilimindedir.


Dijital bankacılıktaki bu hızlı artış, müşteri sorgularını çözmek için etkili olduğu düşünülen birlikte göz atma ve canlı sohbet gibi müşteri destek kanallarının devreye girmesiyle müşteri hizmetlerini de daha iyi hale getirdi. Bu faktörlerin,ilerideki yıllarda genel endüstri manzarasına önemli bir büyüme getirmesi beklenmektedir.


Dijital bankacılık pazarı, tür, hizmet ve bölgesel görünüm açılarından çok sayıda segmente ayrılmıştır.


Hizmet bakımından, genel dijital bankacılık pazarı ikiye ayrılır: işlem dışı hizmetler ve işlem hizmetleri. İşlem hizmetleri krediler, otomatik borç / otomatik kredi hizmetleri, fon transferleri ve nakit para yatırma ve çekme olarak gruplanabilir. Bunlar arasında nakit para yatırma ve çekme segmenti, müşterilere hizmet sunumunun kolay olması sebebiyle tahmini süre boyunca yaklaşık% 6’lık bir YBBO’ya şahit olacaktır.


Otomatik borç / otomatik kredi hizmetleri segmenti, müşterilere sunulan sorunsuz ödeme seçenekleri sayesinde analiz zaman çizelgesinin bitimine yakın % 20’nin üzerinde bir pazar payına sahip olacaktır.


İşlem dışı hizmetler segmenti hisse senedi danışmanlığı, finansal planlama, risk yönetimi ve bilgi güvenliği başlıklarında kategorize edilir. Hepsinin arasında bilgi güvenliği segmentinin, dijital bankacılık sistemlerine yönelik giderek artan siber tehditlere yanıt olarak tutarlı bir şekilde büyümesi öngörülüyor.
Risk ve portföy değerlendirme sürecini kolaylaştırmak için AI ve ML teknolojilerinin entegrasyonu, risk yönetimi segmental büyümesini destekleyebilir gibi duruyor.


Bölgesel bir referans açısından bakıldığında, Latin Amerika dijital bankacılık pazarı, hükümet tarafından artan dijitalleşme girişimleri sayesinde analiz süresi boyunca % 5’in üzerinde bir YBBO’ya tanık olacaktır. Aynı anda, Orta Doğu Afrika dijital bankacılık pazarı, gelecek yıllarda büyük bir büyüme gerçekleştirecek. Afrika’daki dijital bankacılık pazarı, artan internet penetrasyonu nedeniyle büyükçe bir büyüme gerçekleştirecek ve bu da sektör görünümünü daha da güçlendirecek.

Add a comment