Dijital Teknolojiler Finansta İnsan Rolünü Nasıl Artırdı?

Dijital Teknolojiler Finansta İnsan Rolünü Nasıl Artırdı?

Fintech Haberleri
Şubat 11, 2021 tarafından İlayda YILMAZ
652
Dijital teknolojilerin geleneksel finansa katılması ile çeberdeki insan rolü nasıl arttı?
fintech

Modern tahihte çok az olay, işletmelerin Kovid-19 pandemisinin değişen operasyonel ortamlara hızlı bir şekilde adapte olduğunu kanıtlamıştır. Tanınmış bir Amerikalı matematik profesörü, yazar ve konuşmacı John Allen Paulos’un dediği gibi: “Belirsizlik, var olan tek kesinliktir.”


Neyse ki, dijital teknolojiler işletmelerin bu belirsizliklerin çoğunu aşmasına yardımcı olma kapasitesine sahiptir.


Bulut, yapay zeka, otomasyon ve makine öğrenimiyle bazı sıkıcı görevleri insanların üstünden aldı. Bu teknolojiler, Sage’in yakın tarihli CFO 3.0 Finansal yönetimin ötesinde dijital dönüşüm raporunda vurgulandığı gibi, özellikle finans için değerlidir.


Araştırma, Güney Afrika işletmelerindeki finans liderlerinin dijital teknolojideki belirsizliğini, risklerini yönetmek ve uyumluluğunu sağlamak için gerekli gördüğünü ortaya çıkardı.

En Büyük Zorluklar
Finans liderleri, finansal riskleri azaltmak, stratejiler geliştirmek ve sürekli gelişen finans mevzuatına ayak uydurmak gibi sorumluluklara sahiptir.
Bu salgın başlamadan çok öncesinde de böyleydi.


İşletmeleri ofis dışında faaliyete devam etmeye zorlayan salgınla birlikte, finansal karar vericiler, merkezi olmayan ağ, dağınık iş gücü ve daha geniş saldırı yüzeyinde uyum sağlama konusunda zorlandı.


Kayda Değer Direnç
Ek baskıya ve zorlu çalışma ortamına rağmen, Güney Afrika’nın orta ve büyük işletmelerinin çoğu bu sürede gelişti.


Araştırma katılımcılarının %44’ü Kovid-19’un hizmetlerine olan talebi artırdığını söylerken, %49’u geçen yıl örgütsel performansta orta ila güçlü büyüme gözlemlediklerini söyledi.


Bu, aynı zamanda finansal performansa da yansıdı. İşletmelerin %78’i son aylarda gelirlerinde artış olduğunu bildirdi. İşletmelerin %31’i gelirlerinde çok az bir değişiklik olduğunu duyururken, düşüş bildirenler yine de karını korumaya başardı.


Bu göze çarpan kararlı performansın arkasındaki neden açıktır: CFO’ların %90’ı, yeni nesil teknolojiyi kullanması, başarıları için kritik olduğu konusunda hemfikirdir.


Bu işletmelerin yarısından fazlası, gelişmiş veya en yeni teknikleri uyguladıklarını söyledi.


Sonuç Olarak
Dijital teknolojiler, finans işlevindeki insan rolünü açıkça artırmıştır. CFO’lar artık sayılar, bütçeler, veri entegrasyonu ve raporlamayla boğuşmuyor. Odaklarını değişen paydaş ihtiyaçlarına ve iş süreçlerini modernleştirmeye çevirebilirler. Bu, şirketlerin operasyonlarda ve mevzuatta ani değişikliklere karşı hazırlıklı olmalarını sağlamak için kendilerini konumlandırmalarına olanak tanır. Böylelikle büyüme potansiyelini geliştirir, müşterilerinin ve çalışanlarının en zor zamanlarda bile gelişmeye devam etmesini sağlar.


Sage’in Afrika ve Orta Doğu’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Pieter Bensch, What’s Next In Finance’ın ilk bölümünde Aki Anastasiou’ya söylediği gibi, bu teknolojiler CFO’nun işi daha riskten kaçınan bir yönde yeniden yönlendirilmesini sağlıyor.


Bensch, “CFO şimdi bu dijital değişimi muhasebe ve risk açısından yönlendiriyor, çünkü sonunda şirket için ileride bir fark yaratacak” dedi.

Kaynak : https://www.fintechnews.org/how-digital-technologies-have-elevated-the-human-role-in-the-finance-function/

Add a comment