Dolandırıcılar, Kripto Dolandırıcılığı Artarken Rusya’daki Saldırıya Uğramış Devlet Sitesinde Ücretsiz Bitcoin Sunuyor

Dolandırıcılar, Kripto Dolandırıcılığı Artarken Rusya’daki Saldırıya Uğramış Devlet Sitesinde Ücretsiz Bitcoin Sunuyor

Kripto Para Haberleri
Eylül 5, 2021 tarafından Aleyna YILMAZ
659
Bilinmeyen dolandırıcılar, hackledikleri bir Rus hükümeti web sitesi aracılığıyla sahte bir bitcoin eşantiyonu düzenlediler. Saldırı haberi, yakın tarihli bir raporun Rusya'daki kripto ile ilgili dolandırıcılıktan kaynaklanan zararların bu yılın ilk yarısında 30 milyon dolar değerine ulaştığını ortaya koymasının ardından geldi.
download-3

Bilinmeyen dolandırıcılar, hackledikleri bir Rus hükümeti web sitesi aracılığıyla sahte bir bitcoin eşantiyonu düzenlediler. Saldırı haberi, yakın tarihli bir raporun Rusya’daki kripto ile ilgili dolandırıcılıktan kaynaklanan zararların bu yılın ilk yarısında 30 milyon dolar değerine ulaştığını ortaya koymasının ardından geldi.

Rusya’da Bölgesel Hükümet Web Sitesi Dolandırıcılar Tarafından Hacklendi

Kripto haber kuruluşu Forklog’un aktardığına göre, Moskova’nın yaklaşık 200 km güneydoğusundaki Rusya’nın Ryazan kentindeki yerel yönetimin ana web sitesi bilgisayar korsanları tarafından bir günde iki kez hedef alındı. Kimliği belirsiz saldırganlar, özel bir uygulama indirenlere kripto para sunan bir reklam yayınladı. Dolandırıcılar başlangıçta uygulamayı yükleyen her ziyaretçiye 0,025 ВТС gönderme sözü verdiler. Daha sonra teklifi, “Ryazani çevrimiçi piyango” olarak ilan edilen rastgele seçilen beş katılımcının her biri için 1.000 dolarlık bitcoin ödülü olarak değiştirdiler. Her iki reklam da belediye başkanının sitesinde zaten kayboldu, ancak yerel haber kuruluşu, reklamlardan birinin ekran görüntüsünü yayınladı.

Kaynak: Rzn.info

Rusya’da Kripto Dolandırıcılığı Bu Yıl 30 Milyon Dolar Değerinde

Dünya çapında kripto para birimiyle ilgili dolandırıcılık hacmi 2021’de önemli ölçüde arttı. Yılın ilk yarısında kayıplar, geçen yılın aynı döneminde kaydedilen toplamın iki ila üç katı olan tahmini 1,5 milyar doları buldu. , BT güvenlik şirketi Zecurion’dan uzmanlar Rus günlük Izvestia’ya söyledi.

Bu haftanın başlarında yayınlanan rapora göre, Rusya Federasyonu küresel miktarın %2’sini oluşturuyor – yaklaşık 30 milyon dolar veya neredeyse 2,2 milyar ruble. Analistler, yükselişin ana nedenlerinin, geleneksel finansal piyasalardaki oynaklığın ortasında, sınırlı düzenlemelere sahip genişleyen bir sektörde hızlı kar elde etme arzusunun yanı sıra kullanıcıların dijital varlıklara artan şekilde maruz kalmasından kaynaklandığına inanıyor. Ayrıca, kripto dolandırıcılığının bu yıl artmaya devam etmesini ve yıllık %15’lik bir artışa yol açmasını bekliyorlar.

Temmuz ayında, Rusya Merkez Bankası (CBR), yılın ilk altı ayında 146 finansal piramit planı belirlediğini duyurdu. Rakam, 2020’nin aynı dönemine kıyasla 1,5 kat daha yüksek. Düzenleyici, dolandırıcıların genellikle zayıf finansal okuryazarlığa sahip insanları kripto para birimleri veya kripto madenciliği ile bağlantılı yatırım dolandırıcılıklarına çektiğini söyledi. CBR, artışı “haksız piyasa katılımcılarının” artan faaliyetlerine ve Rusya’daki yatırım talebine bağladı.

Blockchain adli tıp firması Chainalysis, bu hafta Doğu Avrupa merkezli kripto adreslerinin bir yıl içinde dolandırıcılığa 815 milyon dolarlık dijital para gönderdiğini açıkladı. Bölgeden dolandırıcılık adreslerine aktarılan paranın yarısından fazlası Rusya merkezli Ponzi şeması Finiko’ya gitti. Piramit, Temmuz ayında çökmeden önce aylık %30 getiri vaadiyle eski Sovyet bölgesindeki Rusça konuşan popülasyonlardaki kripto sahiplerini hedefliyordu.

Kaynak: https://news.bitcoin.com/scammers-offer-free-bitcoin-on-hacked-government-site-in-russia-as-crypto-fraud-surges/

Add a comment