‘Elon Musk Etkisi’ Kripto Piyasalarını Hedefliyor

‘Elon Musk Etkisi’ Kripto Piyasalarını Hedefliyor

Kripto Para Haberleri
Mart 4, 2021 tarafından Aleyna YILMAZ
837
Şu anda dünyanın en zengin ikinci adamı olan Elon Musk, genellikle ileri görüşlü olarak kabul edilen açıklamalarda bulundu. Ancak zaman zaman tartışmalı da oldular. Son takıntısı kripto para birimleri gibi görünüyor.
00a3fdcbf2bd7398e7b672c2da9ebcf5

Şu anda dünyanın en zengin ikinci adamı olan Elon Musk, genellikle ileri görüşlü olarak kabul edilen açıklamalarda bulundu. Ancak zaman zaman tartışmalı da oldular. Son takıntısı kripto para birimleri gibi görünüyor.

Elon’un kripto para piyasasına girmesi, 29 Ocak’ta “Dogue” dergisinin sahte kapağında Dogecoin köpeğinin bir fotoğrafını tweet atmasıyla başladı. Bu tweet, Dogecoin’in fiyatı birkaç saat içinde% 300 artırması için bir ralli başlattı.

Aynı gün, Twitter biyografisini “Bitcoin” olarak değiştirdi ve ardından bir tweet ile “Geriye dönüp bakıldığında bu kaçınılmazdı” dedi. Tweet, Bitcoin fiyatının %12,3 artmasına neden oldu ve birçok yatırımcıya Bitcoin’in meşru bir yatırım olabileceğini doğruladı, çünkü dünyanın en zengin adamı buna kefil oldu.

Elon Musk’ın Twitter Profili

Twitter’ın Kripto Savaşçısı

4 Şubat’ta Dogecoin hakkında bir dizi tweet attı ve tweet’ten önce DOGE’nin fiyatını 0,03 doların altından 0,06 dolara tekrar yükseltti. Tweetlerden birinde Dogecoin’i “halkın kripto parası” olarak adlandırdı ve kullanıcılarda daha fazla heyecan yarattı.

Ancak, 8 Şubat’ta Musk, Tesla’nın bir SEC dosyasında 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldıklarını ve hatta ürünleri için ödeme olarak kabul etmeyi planladıklarını açıkladığında nihayet parasını ağzının olduğu yere koydu.

Bu hareket, kripto para piyasasını çılgınlığa sürükledi. Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 48.300 dolara ulaştı, BNY Mellon’un kripto para piyasalarına bir emanetçi olarak girme kararı ve Mastercard’ın ağlarında belirli kripto para birimlerinin ödemelerini destekleyeceğini duyurmasıyla desteklendi.

Son ikisi kripto topluluğu için de önemli hamleler olsa da Tesla’nın BTC’yi satın alma kararı, ana akımın ve kripto topluluğunun dikkatini çekti ve bu da dünyanın en zengin ikinci adamının kripto piyasaları için en etkili adam olabileceğini gösteriyor.

Tesla’nın duyurulduğu gün 7500 dolarlık yükselen Bitcoin, tarihteki en büyük pozitif günlük Bitcoin mumunu işaret etti.

Kaynak: Bybit

Elon’un Dogecoin’e olan ilgisi, oğlu için bir miktar dogecoin satın almasına yol açtı, böylece o bir “yürümeye başlayan çocuk hırsızı” haline geldi ve bu belirli madeni paraya olan uzun süredir ilgisini ortaya koydu. Dogecoin, perakende kripto yatırımcılarından gelen ana akım yutturmacayı karşılamak için çeşitli borsalarda listelenerek de fayda sağlıyor. En son borsa, Elon’un Twitter’daki ilk onayının ardından 29 Ocak’ta Doge’yi borsasında listeleyen Crypto.com’du.

Elon ve Tesla’nın kripto piyasalarını nasıl etkilediğini gösteren bir örnekte, Crypto.com uygulama kullanıcıları için bir “Tesla Bitcoin Lucky Draw” bile duyurdu. Özellikle, 9 Şubat ile 8 Mart arasında Bitcoin ticareti yapanlar şanslı bir çekilişle Tesla Modelleri, S, X, Y ve 3 kazanmaya hak kazanıyorlar. Bunun gibi kazançlı teklifler, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine perakende ilgisini artırmayı sağlıyor.

Elon Musk’ın Etkisi BTC Ve Doge İle Sınırlı Değil

ByBit’in resmi blog raporunda vurguladığı gibi, “Haftalık özet – Elon Etkisi,” Elon’un Tesla’nın yatırımı yoluyla etkisi yalnızca Bitcoin ile sınırlı değil. Etki, Bitcoin’in ivmesini sürdüren ikinci en önemli kripto varlığı olan Ether’de gözlemlendi ve CME’nin Ether Futures’ı piyasaya sürmesi, bu duyurulardan sadece birkaç gün sonra tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1870 dolara ulaştı. Ethereum’un 2.0 aşamalı lansmanı, blokzincirinin temellerine inanan yatırımcılar için de bir katalizördür.

Kaynak: TheTie

Tesla’nın yatırım etkisi altcoinlere, Merkezi Olmayan Finans (DeFi) varlıklarına, kripto vadeli işlem piyasalarına ve hatta Bybit’in blogunda belirtildiği gibi zincir içi ölçümlere kadar uzanıyor. Aktif adreslerin sayısı, bir ağın değerinin sistemdeki kullanıcı sayısının karesiyle orantılı olduğunu belirten Metcalfe yasasına göre bir kripto para birimi ağını değerlendirmenin en iyi yoludur.

Bunu temel alarak, fiyat artışının yanı sıra, bir ağ olarak Bitcoin’in Tesla’nın o gün 1.2 milyon dolara ulaşan aktif adreslerle duyurusunu yaptığı gün bir değerleme artışı gördüğü açıktır.

Bununla birlikte, kripto iyimserleri, BTC ve ETH’nin değerindeki mevcut düşüşün sağlıklı bir fiyat düzeltmesi olduğunu düşünüyor. Elon’un, BTC’nin fiyatının 58.000 doların üstünden şu anda 45.000 dolar civarında işlem görmesine neden olan bu düşüşten sorumlu olabileceğine dair spekülasyonlar da var.

Bu spekülasyonlar, Elon’un Gold sadık Peter Schiff ile yaptığı bir sohbette gönderdiği bir tweet’e dayanıyor ve burada Elon, “Bu, BTC ETH yüksek görünüyor” ifadesini kullanıyor. Bitcoin ve Ether’in fiyatları iki gün sonra 22 Şubat’ta, şimdi “Kanlı Pazartesi” olarak da anılıyor.

Bu spekülasyonlarda ne kadar gerçek olduğu asla kesin olarak söylenemez, ancak Elon Musk’ın kripto piyasaları üzerindeki etkisinin çok büyük olduğu ve giderek arttığı inkar edilemez.

Kaynak: https://coinquora.com/the-elon-musk-effect-takes-aim-at-crypto-markets/

Add a comment