Ethereum Bitcoin’den Daha Çevre Dostu mu?

Ethereum Bitcoin’den Daha Çevre Dostu mu?

Kripto Para Haberleri
Mayıs 25, 2021 tarafından Aleyna YILMAZ
800
En çok kullanılan blok zincirinin geliştiricileri ve kullanıcıları, karbon ayak izi sorunuyla boğuşuyor. Bununla birlikte, birçok yeni buluş, nihayet bir yıl içinde enerji kullanımını yavaşça azaltmalarına izin verecek. Özellikle, bu atılım Ethereum'u (ETH) Bitcoin'den (BTC) daha çevre dostu hale getirebilir.
1_an9Du3Rg_niFauKfraOyKQ
  • Karbon ayak izi atılımları, ETH’yi BTC’den daha çevre dostu hale getirebilir.
  • ETH ve BTC, bir çalışma kanıtı sistemi kullanarak çalışır.
  • İş kanıtı, bilgisayar donanımı satın alma ve bakım maliyetlerini kullanır.
  • Teminat kanıtı konusundaki ilerleme bir test ağı ile gösterilir.

En çok kullanılan blok zincirinin geliştiricileri ve kullanıcıları, karbon ayak izi sorunuyla boğuşuyor. Bununla birlikte, birçok yeni buluş, nihayet bir yıl içinde enerji kullanımını yavaşça azaltmalarına izin verecek. Özellikle, bu atılım Ethereum’u (ETH) Bitcoin’den (BTC) daha çevre dostu hale getirebilir.

ETH ve BTC, günün her saati çalışan küresel bir bilgisayar ağına ihtiyaç duyan bir çalışma kanıtı sistemi kullanarak çalışır. Dahası, yazılım geliştiricileri ETH blok zincirini bir proof-of-stake sistemine geçirmek için yıllarca çalışıyor. Bu sistem, karbon emisyonu sorununu ortadan kaldıran ağı güvence altına almak için farklı bir yaklaşım kullanır.

Ancak değişiklik, kripto dünyası için yeterince erken gelemeyen daha fazla teknik aksaklık nedeniyle ertelendi. Bu, bu ay şimdiye kadarki en büyük dalgalanma krizini atlattı. Dahası, haber Elon Musk’ın Tesla Inc.’in arabaların ödemesi olarak BTC’yi kabul etmeyeceğini açıklamasının ardından geldi. Bunun nedeni artan enerji kullanımıdır.

ETH, Proof-of-Stake’e Geçiyor

Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne göre, BTC ağları şu anda bir yılda Pakistan veya BAE’den daha fazla güç kullanıyor. Özellikle, endeksin derleyicileri Ethereum enerji kullanımını tahmin etmiyor.

Vitalik Buterin dedi ki,

Kripto para ve Ethereum’un geçen yıl hızla büyüdüğünden dolayı proof of stake geçmek bizim için daha acil hale geldi.

Ek olarak, değişiklik Ether fiyatının artmasına yardımcı olabilir. Örneğin, çevre bilincine sahip yatırımcılar, devasa karbon ayak izine dikkat ediyor. Dahası, iş kanıtı eleştirilerinin çoğu, olumlu çevresel, sosyal ve yönetişim veya ESG standartlarına değer veren Y kuşağından ve yatırımcılardan geliyor.

Dahası, iş kanıtı, bilgisayar donanımı satın alma ve bakımının sermaye maliyetlerini kullanır. Ayrıca, onları çalıştıracak elektrik, ağı güvence altına alan kişiler veya madenciler tarafından ödenmesi gereken ekonomik yatırımdır.

Teminat kanıtı olarak Ethereum, sermaye maliyeti olarak donanım ve elektriğin yerini alır. Ayrıca, bir kullanıcının yeni ağda pay alması için minimum 32 ETH gereklidir. Bununla birlikte, bir kullanıcı ne kadar çok ETH yatırırsa, bir sonraki işlem grubunu güvence altına almak için seçilme şansı daha yüksektir.

ETH 2.0 hareketi her zaman ağın parçalanma sırasında 64 coğrafi bölgeye bölünmesini öngörmüştür. Son zamanlarda, proof-of-stake konusundaki ilerleme, mevcut ETH blok zincirindeki işlemlerin Proof of Stake sistemiyle başarılı bir şekilde birleştirildiği bir test ağı tarafından gösteriliyor.

Proof Of Stake hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://coinquora.com/is-ethereum-more-environmentally-friendly-than-bitcoin/

Add a comment