Finans Dernekleri, KOBİ’lere Kredi Verme Platformuyla Tayland’a Genişliyor.

Finans Dernekleri, KOBİ’lere Kredi Verme Platformuyla Tayland’a Genişliyor.

Fintech Haberleri
Şubat 14, 2021 tarafından İlayda YILMAZ
739
Güneydoğu Asya'nın en büyük uçtan uca kredi platformu olan Funding Societies, bir kitle fonlaması lisansı aldıktan sonra kanatlarını Tayland'a yayıyor.
finans

Güneydoğu Asya’nın en büyük uçtan uca kredi platformu olan Funding Societies, bir kitle fonlaması lisansı aldıktan sonra kanatlarını Tayland’a yayıyor.
2015 yılında kurulan kredi veren, daha önce Singapur, Malezya ve Endonezya’da kitlesel fonlama lisansları almış ve 1.5 milyar dolardan fazla fonu olan ülkelerdeki 65.000 KOBİ’yi desteklemiştir. Şirket, Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa komisyonu tarafından bu ayın başlarında bir borç kitle fonlaması lisansı aldı.


Finans Kuruluşlarına göre, Tayland’daki üç milyondan fazla KOBİ’nin yarısından çuğu, özellikle kısa vadeli işletme sermayesi gereksinimlerini karşılamak için finansman elde etmede çok sayıda zorlukla karşı karşıyadır. Uzun vadeli ve varlığa dayalı (teminatlı) kredilere odaklanan geleneksel finans kurumları ile, 40 milyar dolardan fazla KOBİ finansman açığı bırakıyor. Bu arada, koronavirüs salgını, kredi verenlerin, riski yönetmek için kredi risklerini azaltmaya çalıştığını gördü.


Finans Kuruluşları, amacın Taylandlı KOBİ’leri ve iş girişimlerini, perakende ve kurumsal yatırımcılardan fon toplamada desteklemek olduğunu söylüyor. Ayrıca şirket Lazada, Zilingo ve CIMB Bank gibi şirketlerle bölgesel ortaklıklar kurdu.


Tayland Finans Kuruluşları ülke başkanı Varun Bhandari söylüyor ki: “KOBİ’ler Tayland’ın GSYİH’sinin %40’ından fazlasına katkıda bulunuyor ancak teminat eksikliği, ağır belge gereksinimleri ve uzun onay süreçleri yüzünden geleneksel kaynaklardan finansmana erişimde sayısız güçlükle karşılaşıyor.”
“Finansman Birlikleri, teknolojiden yararlanarak, KOBİ’lere hızlı, uygun maliyetli ve uygun finansmanı artırmak için yeni bir yol sunuyor. Taylandlı yatırımcılar, yerel işletmeleri ve markaları desteklerken yatırımlarını çeşitlendirme ve çekici sabit gelir getirileri elde etme fırsatı da elde edecekler. “
KOBİ’lere olan teklif, iş genişletme, işletme sermayesi ihtiyaçları veya ön proje maliyetlerini desteklemek için bir dizi teminatsız finansmandır. Fon Kuruluşları, üç gün içinde KOBİ’lerin online başvuruyu doldurabileceğini, temel belgeleri sunabileceğini ve onay alabileceğini söylüyor.

Kitle fonlaması tahvilleri çeşitlendirme avantajları sunar ve genel portföy getirilerini artırmaya yardımcı olabilir. Finansman Birliklerinin güçlü risk yönetimi yetenekleri, Kovid-19 salgını sırasında bile temerrütleri %2’nin altına indirdi.

Kaynak : https://thefintechtimes.com/funding-societies-supports-smes-in-thailand-with-digital-financing-platform/

Add a comment