Finansal Okuryazarlık Nedir?

Finansal Okuryazarlık Nedir?

Fintech Haberleri
Mart 14, 2021 tarafından İlayda YILMAZ
874
İnsanların çoğunluğunun finansal olarak okuryazar olduğunu ve finansal kararlarının etkilerinin tamamen bilincinde olduğunu varsaymak mantıklıdır. Ancak bu her zaman böyle değildir
Save-or-Spend

Finansal okuryazarlık, finansal refahın gerçekleşmesi için aldığımız  finansal kararların; gerekli bilgi, farkındalık ve davranışın harmanlanmasıyla oluşur diye tanımlanabiliriz. İnsanların çoğunluğunun finansal olarak okuryazar olduğunu ve finansal kararlarının etkilerinin tamamen bilincinde olduğunu varsaymak mantıklıdır. Ancak bu her zaman böyle değildir.

Kendimizi içinde bulduğumuz telaşlı, yoğun ortamlarda, vergileri hesaplamak veya ipotek sağlayıcılarını vb. tartışmak için mesai saatleri dışında zaman harcama düşüncesi, çoğumuzu dalgınlığa sürükleyebilir. Genel olarak, finansal hizmetlerin o kadar karmaşık ve farklı hale geldiği düşünülür ki, insanlar tipik olarak mali durumlarıyla yaşamak için gereken asgari düzeyin ötesinde uğraşmak istemezler. Oturup düşündüğümüzde bu gerçekten endişe vericidir,  deyimin de dediği gibi ‘para dünyayı döndürür’ Öyleyse neden herkese kapsamlı bir finansal eğitim verilmiyor?

“Para Danışma Servisi, Birleşik Krallık’ta 5,3 milyon çocuğun mali eğitimden yoksun olduğunu vurguladı.

” Bu, The Fintech Times’da sunulan şaşırtıcı ve zahmetli bir istatistiktir. İlk banka hesabımı aldığımı ve kartın kurulumunu yapmak için şubeye gitmem gerektiğini hatırlıyorum. Bu, bir banka memuru ile bu hesap için gereksinimlerim ve diğer her şey hakkında uzun bir tartışmayı içeriyordu; oysa şimdi, birkaç dakika içinde bir banka hesabı açabilirsiniz.”

Artık finans deneyimimiz her zamankinden daha dijital, erişilebilir ve hazır hale geliyor. Yeni neslin teknolojiyle neredeyse ikinci bir doğa gibi etkileşime girdiğini görmek, bu finansal bilgi açığını kaynağında kapatmak basit olmalı.

Fintech’ler ve bu yıl ‘Kite’ kartını başlatan Starling Bank gibi dijital bankalar, artık çocukları birikimlerine dahil etmeye ve finansal okuryazarlıklarını artırmaya başlıyor. Gohenry ve RoosterMoney! gibi yalnızca bu misyon etrafında kurulmakta olan start-up’ları da görmemize rağmen, bu şirketler insanlar ve finansları arasındaki cam bariyeri yıkmaya ve genç nesilleri şu gerçeğe maruz bırakmaya yönelik yenilikçi adımlar atıyorlar; finansal yönetim ve okuryazarlık. Şirketler, MO’larını, tasarrufun önemini bilmek, paranın değerini anlamak ve gelecekte kendileri için finansal refahı nasıl belirleyebileceklerini ummak için çocukları bilgilendirmek ve eğitmek için taahhüt ediyorlar.

Kısaca, finansal eğitime kurumsal olarak öncelik verilmediğini inkar etmek mümkün değil. Bu, nesiller boyu insanların hisse senetlerini, hisse senetlerini ve tahvilleri anlayamadıklarını hissetmelerine yol açtı.

Daha önce de belirtildiği gibi, şirketler daha önce onları finanse etme umuduyla ve finansın korkutucu veya sıkıcı olduğu efsanesini çürütmek umuduyla çocukları hedefleyen teklifler oluşturarak bununla mücadele etmeye çalışıyorlar. Bu kesinlikle gençleri para biriktirmeye ve bir meta olarak anlamaya yönlendirecektir; bu, nakit kıtlığı giderek arttığı için özel bir zorluk olabilir.

Ancak, her şeyde olduğu gibi, bir sorunu çözdüğünüzde bir başkası ortaya çıkar; Bununla birlikte, finansal veriler konusu, toplumumuzun karşı karşıya olduğu çok daha büyük bir meselenin parçasıdır. Kaygıyı çözme sorumluluğunun mutlaka çözmesi gereken finansal hizmet şirketlerine düşmesi gerekmez. Çocukların dijital bankacılık hizmetleri aracılığıyla kişisel finansla olan ilişkisini artırarak ve genel olarak bilgilendirici içerik üreterek, çok daha fazla finansal okuryazar bir nesil yetiştireceğimize inanıyorum.

Kaynak : https://thefintechtimes.com/what-is-financial-literacy-and-why-is-it-important/

Add a comment