Fintech, CBILS Hakkında Ne Düşünüyor?

Fintech, CBILS Hakkında Ne Düşünüyor?

Fintech Haberleri
Şubat 7, 2021 tarafından İlayda YILMAZ
609
Devlet tarafından sübvanse edilen Koronavirüs İş Kesintisi Kredi Programı (CBILS) kovid-19’un ortasında 80 bini aşam kuruma yaklaşık 20 milyar sterlin borç verdi.
fintech-financial-technology-concept-business-person-ss718002940-1920x1090-1

Devlet tarafından sübvanse edilen Koronavirüs İş Kesintisi Kredi Programı (CBILS) kovid-19’un ortasında 80 bini aşam kuruma yaklaşık 20 milyar sterlin borç verdi. Devlet destekli birkaç paketten birisi olan bu program, geçen sene 23 Mart’ta başlatıldı ve KOBİ’lere 5 milyon sterline varan kredilerin %80ini garanti ettiğini gördü.
Fintech Times, başlangıçta bankaların Kovid’ten etkilenen şirketlere kredi işleme koyma hızının yavaş olması nedeniyle eleştiriken, The Fintech Times, programın canlı işletmeler için çok önemli bir yaşam hattı olduğunu düşünen CBILS Fintech’lerle konuştu.
Devlet destekli krediler olmadan üstel iş başarısızlıkları
Atom Bank’ın işletme bankacılığı müdürü, Paul Elliott : “Devlet destekli garantiler olmasaydı, borç verenlerin yükseldiğini görürdük ve durulmalarını beklerdik.”
Yine de, CBILS’ın eleştirileri de vardı: fintechs, cbils yöneticileri ve işletme sahipleri tarafından haksız bir şekilde tedavi edildiğine inanarak, bazı finans sağlayıcıları tarafından alınan kredilerin yüksek faiz oranlarına kızdı.
Bu sırada, milyonlarca kişinin devlet destekli kredilerde borcunu geri ödememesi, CBILS için olası bir yenileme planı ve hükümet destekli program sonra erdiğinde bankaların piyasadan çekilip çekilmeyeceği hakkındaki sorular sorulmaya devam ediyor.
CBILS Aracılığıyla Fintech Ne Kadar Kredi Verdi?
OakNorth Bank, CBILS ve kardeş plan CLBILS aracılığıyla toplam kredisinin yaklaşık üçte biri olan 590 milyon £ ‘dan biraz fazlasını onayladığını söyledi.
Uçtan uca kredi veren Funding Circle, geçen sene 15 Kasım’dan bu yana, 1.85 milyar sterlin onayladığını söyledi, Iwoca ise CBILS başvurularının 31 Mart’ta sona ermesi beklendiği zaman 300 milyon sterlin temin etme yolunda ilerlediğini söyledi.
Nucleus Commercial Finance, bugüne kadar 150 milyon sterlin üzerinde borç verdiğini ve Mart ayı sonunda 200 milyon sterlin borç vermeyi hedeflediğini açıklarken, Piyasa Finansmanı, CBILS sona erdiğinde 200 milyon sterlin ile 250 milyon sterlin arasında borç vermeyi hedeflediklerini söyledi.
Atom Bank, 506 başvurudan 340 milyon sterlin ödünç verdiğini söylerken, ThinCats kapanana kadar CBILS aracılığıyla yaklaşık 250 milyon sterlin borç vermeyi beklediğini, bu yeni borçluların yaklaşık yüzde 75’ini desteklediğini söyledi.
Bu arada Ultimate Finance, şimdiye kadar yaklaşık 35 milyon sterlin borç verdiğini ve CBILS başvurularının Mart ayı sonunda bitmesi durumunda 60 ile 65 milyon sterlin arasında borç vermeyi beklediğini söyledi.
CBILS Başarılı Mı?
Konuşulan fintech’lerin ortak kararı, CBILS’in İngiliz İş Bankası tarafından zor koşullarda iyi bir şekilde ele alındığı ve işletmeler için önemli bir cankurtaran halatı olduğu yönünde.
Fintech’lerin CBILS ile ilgili ilk eleştrileri, CBILS’in onaylanmasının zaman alması ve geleneksel bankalarının erişiminin olduğu İngiltere Bankası (BoE) fonlarının dışında bırakıldıklarına odaklandı.
Bu arada bazı ticari müşteriler, yüksek cadde bankalarına kıyasla yeni finans sağlayıcılarının belirlediği kredilerdeki faiz oranı boşluğuna sinirlendi.
Kovid 19 un hemen ardından kredi vermek sağlıksız olacak mı ?

Fintech Times’ın konuştuğu birçok CBLIS’den sonra kobilerden “Güçlü Talep “görmeyi beklediğini söyledi.

Örneğin, Atom Bank borçsuz devam etmektedir. Elliott söyledi ki : “CBILS kapsamında kredi vermeye başlamadan önce Birleşik Krallık’taki KOBİ’lere 250 milyon euronun biraz altında kredi vermiştik. 21 Mart’taki mali yılımızın sonuna kadar 50 milyon sterlinlik CBILS dışı kredi eklemeyi umuyoruz. “. Iwoca Ceosu sert bir uyarıda bulundu. Iooca Ceosu hükümet planları sona erdiğinde kepenklerin piyasadan çekilmesi ve potansiyel olarak pazarda önemli bir açık oluşma riski vardır. Para akışı işyerleri için Kovid önceki dönemden daha zor olacaktır.
CBLIS’ın dezavantajları var mı ?
Stenhouse şunları söyledi: “Bu, daha fazla görevliye yardım etme eğilimindedir. Bir bankaysanız ve kendi bilançonuz varsa, ister dursun ister başlasın, çok da önemli değil. Hâlâ finansmana erişebilirsiniz.
O halde sadece devlet garantisi ile borç veriyorsunuz ya da vermiyorsunuz ve sadece uygun bir şekilde fiyatlandırma yaparsınız.
Fintech’ler için bazı zorluklar olacağından şüpheleniyorum. Durdurup-başlatma doğasının büyük bir etkiye sahip olacaktır.”

Kaynak : https://thefintechtimes.com/what-do-fintechs-think-of-cbils/

Add a comment