Fintech ve Blockchain vs Geleneksel Bankacılık

Fintech ve Blockchain vs Geleneksel Bankacılık

Fintech Haberleri
Şubat 9, 2021 tarafından İlayda YILMAZ
679
Müşteriler eski finans kurumlarının tutumu yerine yenilikçi ve canlı fintech hizmetleriyle ilgilenir durumda. Şu anda geleneksel firmalarla boy ölçüşemeyen Fintech, ileride kesinlikle yarışa dahil olacak.
Blockchain vector background illustration with hand holding smartphone and icons

Fintech firmaları hakkında aşırı yanıltıcı haberler olsa da finansal hizmetler sektörünü sallıyorlar. Pek çok uzman bunların zaten yürürlükte olan sistemlerin bir risk oluşturduğuna inanmıyor. Uçtan uca kredi verme, kitle fonlaması ve uygulama tabanlı ödeme araçları gibi hizmetleri daha önce deneyimlediğinden daha müşteri odaklı bir alana dönüşmeye zorluyor ve birçok müşteri bu durumdan memnun. Müşteriler eski finans kurumlarının tutumu yerine yenilikçi ve canlı fintech hizmetleriyle ilgilenir durumda.

Fakat, fintech sektörü hala küçük. Geleneksel kurumları daha hızlı değişmeye teşvik etse de kendisinin finans sektörüne hakim olması yakın zamanda olmayacak. Gelecekteki rekabeti beklemeyen, bunun yerine markalarını fintech firmalarıyla birleştiren (mainstream olmasına yardımcı olan) birkaç ileri finans kurumu var. Bu çabaların birleşimi, fintech firmaları daha çok müşteri katılımını ve orijinal ürünleri teşvik ederken, geleneksel kurumlar, sorumlu ve güvenilir temeller sağlar, böylelikle hem eski hem de yeni için benzersiz bir fayda sağlar.
Fintech Organizasyonları İçin Yönetim & Kurallar

Şu anda Fintech’in büyük geleneksel finans kurumuyla doğrudan rekabet etmemesi, gelecekte de etmeyeceği anlamına gelmez. Bu yüzden, bazı ülkeler fintech düzenlemeleri konusunda oldukça dikkatli davranıyorlar. Gelecek vaat eden bir sektörü bastırabileceklerinden endişeleniyorlar, ancak kontrol ve güvenlik gerekliliğinin de farkındalar.


ABD’de federal düzenleyiciler fintech organizasyonları için yeni bir düzenleyici kural düşünürken, çeşitli eyaletler halihazırda kendi yönergelerini uygulamaya koydular. Dijital para birimleri ve blockchain, birçok fintech ürün ve hizmetinin temek bir parçasını oluşturduğundan, fintech endüstrisini bir bütün olarak düzenlemek karmaşık bir web sayfası düzenlemek gibi olur.


Fintech endüstrisinin geleceği henüz net değil fakat çoğu fintech’in önümüzdeki yıllarda önemli bir rol oynayacağından eminim. Geleneksel finsansal hizmetler kuruluşları, rekabetçi kalmalarını sağlamak amacıyla stratejik ilerlemeri araştırdıkça, fintech çözümleri, bazen ilham verici olarak bazen de uyarıcı olarak öncü ediyor.


Dünya Fintech Raporu, halihazırda küresel bankacılık müşterilerinin % 50,2’sinin fintech ürünlerini veya hizmetlerini kullandığını ve aslında birçoğunun geleneksel bankacılık sadakatine tehdit oluşturan çeşitli fintech sağlayıcılarının çözümlerini kullandığını ortaya koyuyor. Teknolojinin daha genç, varlıklı, teknoloji meraklısı ve tek noktadan bir mağazada değer arayan kullanıcılar arasında daha popüler olması da şaşırtıcı değil. Ayrıca, yükselen piyasaların tipik olarak en yüksek benimseme oranlarını gösterdiği görülüyor; Çin% 84,4 ve Hindistan% 76,9.

Fintech İlerlemeleri

Fintech şirketleri sahtekarlığı azaltıyor, ödeme süreçlerini kolaylaştırıyor, tasarruf sağlıyor ve finansal planlamaya teşvik ediyor. Online kimlik gibi sorunlar için kripto para blockchainlerinin uygulamarı ve daha iyi yüklenim kararı verme için büyük amorf sosyal medya veri kaynaklarından yararlanma, FinTech şirketleri tarafından araştırılan ve uygulanan birkaç ilerlemedir.


Ancak, finansal endüstrinin,geleneksel bankaların,  genellikle değişime dirençli olan büyük firmalar, hakimiyetinde olduğu unutulmamalıdır. Bu psikolojik engel temel bir zorluk olabilir ve yeni finansal teknolojilerin yaygın bir şekilde benimsenmesini ümit eden Fintech şirketlerinin önünde daha kat edilecek çok yol var; kurumsal ilgisizliğin ve düzenlemelerin üstesinden gelmek, halkın güvenini kazanmak ve korumak.


Blockchain Hakkında

Blockchain dağıtılmış veritabanıdır; bu, veritabanı depolaması için kullanılan cihazların tümünün tek bir ortak işlemciye bağlı olmadığı anlamına gelir. Temelinde, sıralı kayıtların veya blokların artan bir listesi, her bloğun zaman damgasına sahip olması ve bir önceki bloğa bağlanmasıyla korunur, güvenlik amacıyla yapılır ve bu, kullanıcıların yalnızca sahip oldukları blockchainin bölümlerini düzenleyebileceği anlamına gelir ve dağıtılmış blokchainin tamamının senkronize edilir. Dağıtılmış zaman damgası sunucusu, güvenliğin blockchain sisteminde yerleşik olduğu ancak otonom ve merkezi olmayan veritabanı yönetimine izin verdiği anlamına gelir.


Blockchain’in değeri bilgi paylaşımına izin vermesine rağmen, aynı zamanda çok az masrafla yüksek seviye güvenlik sağlamasıdır. İşlemleri kaydedebildiği, kimliği belirleyebildiği ve sözleşmeleri doğrulayabildiğinden kullanıcılar genelde işlemlerin güvenli ve geçerli bir şekilde işlenmesini sağlayan üçüncü taraf aracısını ortadan kaldırabilir. Bunun finans alanı için ne kadar faydalı olduğu oldukça net, ve bu tür güvenli dijital sözleşmeler, tıbbi bilgi paylaşımı ve fikri mülkiyetin düzenlemesi için önemli uygulamalar sağlıyor.


Blockchain İlerlemeleri
Geçtiğimiz yıllarda blockchain uygulamasındaki gelişmeler kaydedilmiş olsa da, çoğu insan için henüz keşfedilmemiş bir alan. Gereksiz maliyetlerden kurtulmak isteyen işletmeler (yani aracılar) bu teknolojinin değerini çabucak fark ediyor ve teknolojiyi kullanarak yeni yollar buluyorlar.


Bireyler, çalıştırdıkları şirketlerin çoğunun aslında üçüncü şahıslar olduğunun ve genel işlem ücretine kendi ücretlerini de eklediklerini bilmelidir. Blockchain teknolojisinin avantajlarından tamamen faydalandığımızı bir hayal edelim; yayıncıları e-kitap satışlarından çıkardığımızı, müzik stüdyolarından şarkı satın almadığımızı. Bu tür senaryoların elbette dezavantajları da var.


Şu anda, blockchain düzenlemesi son derece eksiktir, bu da güvenliğiyle ilgili korkular dolayısıyla az kullanıma sebep olur. Bununla birlikte, bazı ülkeler halihazırda bitcoin için düzenlemeler uygulamaktadır ve birçoğu blockchain kullanımını araştırmaktadır; Sonunda, tüm avantajlarından gerçekten yararlanmak istiyorsak, bu teknolojiyi yönetmek için küresel olarak standartlaştırılmış bir düzenleyici çerçeveye ihtiyacımız olacak.

Kaynak : https://www.fintechnews.org/fintech-and-blockchain-vs-traditional-banking/

Add a comment