Fintech’in Önemli Olmasının 5 Nedeni

Fintech’in Önemli Olmasının 5 Nedeni

Fintech Haberleri
Şubat 16, 2021 tarafından İlayda YILMAZ
765
Fintech'lerin toplumdaki rolü, özellikle Kovid-19 nedeniyle her zamankinden daha önemli hale geliyor. İster PayPal iste başka online ödeme yolları, hepimiz fintech’i bir şekilde kullanmışızdır.
1729-1-scaled-2

Fintech’lerin toplumdaki rolü, özellikle Kovid-19 nedeniyle her zamankinden daha önemli hale geliyor. İster PayPal iste başka online ödeme yolları, hepimiz fintech’i bir şekilde kullanmışızdır.


Fintech Finansal Erişim Yaratıyor
Fintech’i herkes her yerde kullanabilir. Yani, daha önce finansal hizmetlerden hiç yararlanmamış olanlar için de erişilebilir hale gelir. Afrika gibi kıtalar, M-Pesa ve Tala gibi sağlayıcılar, insanların paralarını yönetme tarzında devrim yarattığından insanlar Fintech’ten yararlanıyor. Mobil para ve e-cüzdan gibi temel finansal hizmetlere erişim yoluyla, Fintech şirketleri insanları yoksulluktan kurtarmaya ve finansal açıdan daha rahat bir dünya yaratmaya yardımcı oluyor. M-Pesa şimdiden 194.000 evi veya Kenya’daki evlerin %2’sini yoksullaktan kurtmak için yardımcı oldu.


Fintech Daha Uygun Maaliyetli Bir Seçenek
Fintech şirketleri, geleneksel finans kurumlarına kıyasla genellikle aynı çözümü daha düşük fiyata sunabilir. Fintech şirketleri, görevleri otomatikleştirmek için teknolojiden yararlanarak, işi yapmak için insanları istihdam ederek paradan tasarruf edebilir. Ayrıca müşterilerine hizmet verecek fiziksel şubeleri bulunmayarak da tasarruf ederler. Genel olarak, fintech şirketlerinin genel giderleri nispeten düşüktür ve bu da tasarrufları size aktarmalarına olanak tanır. Bugün ücretsiz banka hesaplarını ve komisyonsuz hisse senedi alım satım uygulamalarını bulabilirsiniz. Bu, cebinizde daha fazla para demektir.


Fintech Güvenli Ve Korunaklıdır
Kimisi fintech hizmetlerinin güvenlik söz konusu olduğunda özellikle güvenilir olmadığına inanıyor. Ama, bu kesinlikle doğru değil. Aslında, en son teknolojiyi ve siber güvenlik önlemlerini benimsemedeki yavaş yapıları nedeniyle güvenlik sorunlarına daha duyarlı olabilen geleneksel bankalar ve finans kurumlarıdır.
Fintech şirketleri, platformlarında gerçekleştirilen her işlemin, tüm müşteri verilerini ve kişisel bilgileri içeren korumalı olmasını sağlar. Aslında, birçok fintech, kullanıcıları her zamankinden daha fazla koruyan devrim niteliğinde özellikler getirmiştir; anlık harcama bildirimlerinden konum tabanlı güvenliğe. Fintech şirketleri, sizi ve bilgilerinizi güvende tutma konusunda oldukça iyi bir iş çıkarmaktadır.


Fintech Küçük İşletmelere Güç Veriyor
Büyük işletmeler, konu en son teknolojik ve finansal araçları kullanmaya geldiğinde küçük işletmelere üstünlük sağladı. Bugüne hızlı bir şekilde geldiler ama artık durum öyle değil. Artık bir bağımsız girişimci bile ister Square ve Stripe üzerinden ödemeleri işleme, ister muhasebenizi Xero veya QuickBooks aracılığıyla verimli bir şekilde yönetme olsun, büyük çocukların kullandığı bazı araçları kullanabilir. Yenilikçi fintech ürünleri, küçük işletmelerin hizmetlerini daha da genişletmesine ve daha yüksek verimliliğine ve ölçekte faaliyet göstermesine olanak tanır.


Fintech Finansal Yeteneği Artırıyor
İster kişisel finansımız ister yatırımlarımız olsun, fintech paramızı yönetmemizi basitleştirmeye yardımcı olur. Robinhood ve Chime gibi devrimci girişimler yalnızca finansal araçların geleceğini inşa etmekle kalmıyor, aynı zamanda finansal eğitimi ve okuryazarlığı da teşvik ediyor. İnsanların finansal okuryazarlığındaki bir gelişme, daha fazla bireyin borçlarını azaltmasına, bütçeleme ve tasarrufun değerini ve gelecek için yatırım yapmanın önemini anlamasına yardımcı olacaktır.

Kaynak : https://globalfintechnews.com/5-reasons-why-fintech-is-important/

Add a comment