FUD Nedir?

FUD Nedir?

Kripto101
Mart 28, 2021 tarafından İlayda YILMAZ
1280
FUD; fear (korku), uncertainty (belirsizlik), ve doubt (şüphe) kelimelerinin baş harflerinin kısaltmasıdır
fud-gardian-economy-cryptocurrency-bitcoin-news-altcoinbuzz-investing-ethereum-crypto-blockchain

FUD; fear (korku), uncertainty (belirsizlik), ve doubt (şüphe) kelimelerinin baş harflerinin kısaltmasıdır. Bu kelime genellikle sosyal medya yoluyla korku, belirsizlik, şüphe gibi negatif duyguları dağıtır. Haberlerle manipülasyon yaratılır ve bu sayede herhangi bir konuya (şeye) olan saldırılar kolay hale gelir.

FUD, pazarlama, halkla ilişkiler, siyaset gibi alanlanlarda da kullanılan bir kelimedir. Bazı propaganda yaratıcılarının bunu bir strateji olarak kullandığı bilinmektedir.

Dezenformasyon (yanlış veya doğruluğu net olmayan, kasıtlı şekilde yayılan bilgi) olarak kullanılmasının en temek sebebi; hedef kitleye istenilen bilgiyi verip oluşan korku, belirsizlik ve şüphe hissinden faydalanmaktır.

FUD’un kripto paralarla ilişkisi şu şekilde ilerliyor. Yine sosyal medya yoluyla kaynağı belirsiz  tahminlerle ve duyumlarla endişe atmosferi yaratıp yatırımcıların pozisyonlarını değiştirmesiyle yol alıyor. Böylelike kripto paralarda düşüş ve artışa sebep olabiliyor.

FUD sadece sosyal medya tarafından değil aynı zamanda haber kaynakları tarafından da yapılıyor. Örneğin Bloomberg eskiden yayınlanan bir haberi yeniymiş gibi tekrar yayınlamıştı. Bu da piyasayı önemli derecede sarsmıştı.

Yatırımcıların bu durumdan kendisini korumak için yapması gereken şey; duygularından arındırmış şekilde hareket etmeleri ve mantıklı olmalarıdır.

 FUD, her zaman kötü bir şey değildir. Yatırımcılar bu düşüşleri tahmin edebilir ve fırsatları değerlendirebilir.

Add a comment