Genel Anahtar(Public Key) Nedir?

Genel Anahtar(Public Key) Nedir?

Kripto101
Şubat 17, 2021 tarafından Alperen KANIK
1057
Genel Anahtar Nedir? Genel anahtar, kullanıcıların kripto para birimlerini hesaplarına almalarına izin veren kriptografik bir koddur. Açık anahtar(Public Key) ve özel anahtar(private Key), kripto ekonomisinin güvenliğini sağlamak için gerekli araçlardır.
public-key-cryptography

Genel Anahtar Nedir?
Genel anahtar, kullanıcıların kripto para birimlerini hesaplarına almalarına izin veren kriptografik bir koddur. Açık anahtar(Public Key) ve özel anahtar(private Key), kripto ekonomisinin güvenliğini sağlamak için gerekli araçlardır.

Public Key Nasıl Çalışır?
Bir kullanıcı bitcoin veya altcoin ile ilk işlemini başlattığında, benzersiz bir ortak anahtar ve özel anahtar çifti oluşturulur. Anahtarların her biri, bir kullanıcının varlıklarını dijital ekosistemde güvende tutmaya yardımcı olan uzun bir alphanumerik karakter dizisinden oluşur(sha256).

Özel anahtar yalnızca kullanıcı tarafından bilinir ve kullanıcının dijital kimliği olarak işlev görür. Özel anahtar, kullanıcının hesabından başka herhangi bir işlemi harcamasına, çekmesine, aktarmasına veya gerçekleştirmesine yetki verir. Genel anahtarı oluşturmak için özel anahtara karmaşık bir algoritma uygulanır ve her iki anahtar da dijital bir cüzdanda saklanır.

Ana Başlıklar:
Genel anahtar, taraflar arasındaki işlemleri kolaylaştırmak için kullanılan ve kullanıcıların hesaplarında kripto para almalarına olanak tanıyan bir kriptografik koddur.
Bir işlemi ilk başlattıklarında kullanıcılara bir özel anahtar ve bir genel anahtar verilir.
Özel anahtar yalnızca kullanıcısı tarafından kullanılabilir ve kullanıcının hesabından işlemleri kolaylaştırmasına izin verir.
Genel anahtar, özel anahtarın sahipliğini kanıtlayan dijital imzayı doğrulamak için kullanılır.
Bir kullanıcı tarafından başka bir kişiye bitcoin göndermek için bir işlem başlatıldığında, işlemin, dağıtılmış düğümlerin işlemin geçerliliğini onaylamasından ve blok zincirine kaydetmeden önce işlemin geçerliliğini onayladığı ağa yayınlanması gerekir.

İşlem yayınlanmadan önce özel anahtar kullanılarak dijital olarak imzalanır. İmza, özel anahtarın sahipliğini kanıtlar, ancak özel anahtarın ayrıntılarını kimseye açıklamaz. Bir genel anahtar özel anahtardan oluşturulduğundan, dijital imzanın kendi özel anahtarından geldiğini kanıtlamak için kullanıcının genel anahtarı kullanılır. İşlemin geçerli olduğu doğrulandıktan sonra, para alıcının genel adresine gönderilir.

Genel adres, genel anahtarın karma bir sürümüdür. Genel anahtar son derece uzun bir sayı dizisinden oluştuğundan, genel adresi oluşturmak için sıkıştırılır ve kısaltılır. Gerçekte, özel anahtar genel anahtarı oluşturur ve bu da genel adresi üretir.

İki kişi, birinin diğer jetonları veya madeni paraları gönderdiği bir anlaşmaya girdiğinde, halka açık adreslerini birbirlerine açıklarlar. Genel adres bir banka hesap numarası gibidir. Gönderenin, parayı alıcıya gönderebilmesi için numaraya ihtiyacı vardır ve alıcı daha sonra kendi özel anahtarıyla harcayabilir veya çekebilir. Alıcı ayrıca, kendi ekranında görüntülenecek olan gönderenin genel adresini kullanarak gönderenin bozuk paralarını doğrulayabilir.

Özel Hususlar
Genel anahtar ve adres özel anahtardan hesaplansa da, tersi durum neredeyse imkansızdır.

Kripto para birimi ağı, özel bir anahtarın genel anahtardan çıkarılamamasını sağlamak için karmaşık matematiksel işlevler kullanarak güvende kalır, özellikle de genel anahtar ve hash sürümü ağdaki herkes tarafından görüldüğü için.

Özel anahtarı genel anahtardan veya adresten yeniden oluşturmak imkansız olduğundan, bir kullanıcı özel anahtarını kaybederse, genel adresinde bulunan herhangi bir bitcoin veya altcoin sonsuza kadar erişilemez olacaktır. Öte yandan, genel anahtarını kaybeden bir kullanıcı, bunu özel anahtarla yeniden oluşturabilir.

Add a comment