İkili Tepe ve İkili Dip Formasyonları

İkili Tepe ve İkili Dip Formasyonları

Kripto Teknik Analiz
Haziran 17, 2021 tarafından Ali Bertay SOLAK
1287
Çift tepe ya da ikili tepe olarak adlandırılan formasyon teknik analizdeki en popüler formasyonlardan biridir.
maxresdefault

İkili Tepe

Çift tepe ya da ikili tepe olarak adlandırılan formasyon teknik analizdeki en popüler formasyonlardan biridir.  Teknik analiz kullanıcılarının iyi bildiği fakat teknik analiz yapmayan yatırımcıların da çoğu zaman karşılaştığı bir formasyondur. Teknik analistlere göre güçlü bir yukarı trendin sonuna gelindiğinin habercisidir.

Yükselen bir trendin sonunda oluşur. Çift tepe formasyonu ana trend değişim formasyonları olduğundan dolayı iki tepenin oluşması arasındaki süre 2-3 ay olabilir. Ayrıca iki tepenin yüksekliği aynı seviyede gerçekleşmek zorunda değildir. Tepeler arasında %3 yükseklik farkı olabilir.  Çift tepe oluşurken, fiyatlar yükselen bir trendde hareket etmektedir. Yükseliş trendi içinde olan piyasada, fiyat tepe seviyesine kadar çıkar ve piyasa değer kazanır. Direnç seviyesine gelen fiyat yatırımcılara satış sinyali verir. Bu seviyede satışların gelmesi ile fiyatta bir düşüş yaşanır ki bu da piyasanın değer kaybetmesi anlamına gelir. Yaşanan bu düşüşün ardından piyasa bir destek seviyesi ile karşılaşır ve fiyat yeniden yukarıya çıkmaya başlar. Piyasa, daha önceki tepe seviyesine gelene kadar alımlara devam edilir ve fiyat artışı yaşanır. Bu artışın ardından formasyonda belirtilen ikinci tepe oluşur. Bu fiyat seviyesi aynı zamanda bir direnç seviyesi olduğundan, yatırımcılar bir sinyal olarak algılar ve bu noktada satışlara başlarlar.

Satışlarla birlikte piyasa tekrardan değer kaybedecek ve fiyat düşecektir. Oluşan bu fiyat hareketliliği sonucunda grafikte “M” harfine benzer bir yapıyla karşılaşırız. Teoride oluşan bu “M” harfinin kusursuz olması gerekir ancak, piyasada fiyatı etkileyen sebeplerden dolayı çoğu zaman tepeler aynı fiyat seviyesinde bulunmaz ve formasyon o şekilde oluşur. Bu formasyon tamamlandığında yatırımcılar yükselen trendin son bulduğunu ve piyasanın bu seviyeden itibaren düşüşe geçebileceğini öngörebilirler. Formasyonun devamında oluşan destek ve direnç noktaları arası yükseklik kadar bir düşüş öngörülmektedir. Bu da fiyatın H yüksekliği kadar düşmesi beklendiği anlamına gelir.

İkili Dip Formasyonu

Bu formasyon ikili tepe formasyonunun tersi niteliğindedir. İkili dip formasyon sonrası genelde düşüşün bittiğini ve boğa piyasasının başlayacağının habercisidir. İkili dip formasyonun da üst direnç noktasının kırılması ile alımlar hızlanır. Genelde düşüş trendlerin sonlarında görülür.

Bu formasyon grafiklerde, ikili tepe formasyonu şekline benzetilen M harfinin tersi olan W harfine benzemektedir. Bu W harfi ise bizlere fiyatın artacağına dair sinyaller verebilir. Oluşan destek ve direnç seviyesinin yüksekliği kadar bir artış öngörülerek hedef fiyat oluşturulur.  İkili tepe formasyonunun oluştuğu bir yapıda, kullanıcılar formasyonun sonucunda fiyatların düşeceğini öngörebilir ve yatırımlarını satışa çevirerek oluşabilecek fiyat düşüşlerinden etkilenmeden işlemlerine devam edebilirler. Aksi durumda oluşan ikili dip formasyonu için ise, düşüş trendinde olan piyasanın bu düşüşün son bulacağı ve piyasanın artış göstereceği noktayı öngörme sinyali verebilir. İkili dip formasyonu ile karşılaşılan yatırımcıların, fiyatın artacağını öngörerek alım yapması beklenebilir. İkili tepe formasyonunda olduğu gibi bu formasyonun da genellikle bir aydan daha uzun süreceği varsayılır.

İkili dip formasyonu hedef fiyat hesaplaması aşağıdaki grafikte gösterilmiştir.

Add a comment