İngiltere Gelir ve Gümrük İdaresi (HMRC), Açık Bankacılık Sözleşmesini Ecospend’e verdi.

İngiltere Gelir ve Gümrük İdaresi (HMRC), Açık Bankacılık Sözleşmesini Ecospend’e verdi.

Fintech Haberleri
Şubat 4, 2021 tarafından İlayda YILMAZ
642
İngiltere Gelir ve Gümrük İdaresi (HMRC) açık bankacılık sözleşmesini Ecospend'e verdi. İngiltere vergi dairesi, vergi mükelleflerinin banka veya kredi kartı yerine direkt banka hesaplarından ödeme yapmalarını daha da kolaylaştırmak için fintech şirketi Ecospend'e 3 milyon sterlinlik Açık Bankacılık sözleşmesi verdi.
acik_bankacilik

İngiltere vergi dairesi, vergi mükelleflerinin banka veya kredi kartı yerine direkt banka hesaplarından ödeme yapmalarını daha da kolaylaştırmak için fintech şirketi Ecospend’e 3 milyon sterlinlik Açık Bankacılık sözleşmesi verdi.


Birleşik Krallık’ta Açık Bankacılık hizmetlerinin alımında önemli destek olarak görülen Majestelerinin Gelir ve Gümrükleri (HMRC), geçtiğimiz yıl ihaleye çıkan satın alma tatbikatında Açık Bankacılık Uygulama Kuruluşu (OBIE) ile birlikte çalıştı.


Şu zamanlarda, vergi mükelleflerinin kendi bankacılık yazılımlarını açmaları ve banka havalesi ödemesini manuel ayarlamaları, ödeme için yanlış referansın kullanılması ihtimalini ortaya çıkarıyor.


Yeni sistemlerde, ödemeler, şişman parmak hatalarıyla ilgili sorunları gidermek için doğrulanmış HMRC ayrıntıları kullanılarak direkt ödeme yapan kişinin banka hesabından gönderilecektir. Para transfer edilirken kart veya banka bilgilerini paylaşmaya gerek kalmadığı için, sistemin sahtekarlığı azaltma potansiyeli de vardır.


HMRC, Hesap Bilgi Hizmetlerinin, “geliştirilmiş ve kişiye özel finansal hizmetler” sunmak için müşterilerin işlem verilerine erişmesine olanak sağlamasını beklemektedir.


OBIE’de ekosistem etkileşim başkanı Simon Lyons, “Bugün, açık bankacılığın faydalarını Birleşik Krallık nüfusunun tamamına ulaştırmaya yardımcı olacağı için benimsememiz bizim için ileriye doğru büyük bir adımı işaret ediyor. Bu durumda, açık bankacılık teknolojisinin kullanımı, vergi beyannamelerinin doldurulmasında genellikle çok zaman alan manuel işlemde bir devrim yaratacak ve otomasyon yoluyla süreçleri büyük ölçüde kolaylaştıracak.”
2017’nin sonlarına doğru kurulan Ecospend, HMRC ihalesine çıktığı zamanlar, geçen yılın sonlarına kadar gizli modda çalışıyordu.


Ecospend’in kurucusu ve CEO’su Metin Erkman söylüyor ki: “Ecospend’i kurduğumuzdan bu yana, son üç yılı, temel teknolojimizi ve API’yi kurum içinde oluşturmaya odaklandık. Bu yüzden artık, HMRC için hesaptan hesaba ödeme sistemimiz gibi en iyi çözümleri sunabiliyoruz. Ama, bu daha ilk adım, gerçekten açık bankacılık sözünü yerine getirmek istiyorsak, inovasyonun ekosistem düzeyinde gerçekleşmesi gerekiyor ve biz bunu yapmak için buradayız. “
Kendi kendini finanse eden işletmede 50 kişilik bir ekip var ve merkezi Londra’da bulunuyor. H1’de AB ofisi açılacak.

Kaynak : https://www.finextra.com/newsarticle/37400/hmrc-awards-open-banking-contract-to-ecospend

Add a comment