İngiltere Yetkilileri, Tekelleri Önlemek İçin Stablecoin Düzenlemelerine Odaklanacak

İngiltere Yetkilileri, Tekelleri Önlemek İçin Stablecoin Düzenlemelerine Odaklanacak

Kripto Para Haberleri
Mart 31, 2021 tarafından Aleyna YILMAZ
695
İngiliz düzenleyiciler, ülkedeki sanal para birimleri için yasal bir çerçeve oluşturma çabalarının ortasında, stabilcoin pazarını birincil görev olarak belirlediler.
UK-flag-Union-Jack-featured-1

İngiliz düzenleyiciler, ülkedeki sanal para birimleri için yasal bir çerçeve oluşturma çabalarının ortasında, stabilcoin pazarını birincil görev olarak belirlediler.

Birleşik Krallık’ın finansal hizmetler bakanı John Glen, stabilcoinlerin hükümetin kripto düzenleme faaliyetinin ana odak noktası olacağını söyledi.

Reuters’in bildirdiğine göre Glen, City Financial Global tarafından Salı günü düzenlenen bir konferansta konuşulurken yorum yaptı.

Glen’e göre, İngiltere’nin daha geniş finansal piyasayı düzenlemekten ziyade stabilcoinlere öncelik verme kararı, fiat-sabit kripto para birimi ödeme hizmetleri sunan sınırlı sayıda katılımcıya dayanarak piyasada ortaya çıkan tekel korkularından kaynaklanıyor.

Glen, “Bazı firmalar için ölçeklendirme ve mevcut çevrimiçi hizmetlere bağlanma yeteneklerinden dolayı hızlı bir şekilde hakimiyet elde etme ve diğer oyuncuları dışlama potansiyeli var” dedi.

Nitekim bakanın argümanı, Diem stablecoin projesine karşı birkaç mali düzenleyici tarafından benimsenen duyguları yansıtıyor. Başlangıçta Libra olarak adlandırılan farklı ülkelerdeki düzenleyici otoriteler, Facebook’un küresel varlığını planlanan dijital para birimi projesiyle ilişkili egemen para politikaları için önemli bir risk faktörü olarak işaret etti.

Diem ise projede toptan değişiklikler yaparak bu düzenleyici kırışıklıkları düzeltmeye çalıştı. Bununla birlikte, Diem, stabilcoinini piyasaya sürmeye başlamak için gerekli düzenleyici onayı henüz almadı.

Glen’in yorumları, Birleşik Krallık hükümetinin, ülkenin Avrupa Birliği’nden çekilmesinin ortasında yeni fintech yeniliklerini teşvik etme çabalarının bir parçası olarak stabilcoinlere odaklanmasının en son göstergesi.

Kasım 2020’de, Maliye Bakanı Rishi Sunak, Brexit’in İngiltere’nin finansal hizmetler endüstrisi için bir dönüm noktası sunduğunu belirtti. O sırada Sunak, hükümetin, ülkenin gelişmekte olan dijital ekonomideki gelişmelere ayak uydurmasını sağlamak için merkez bankası dijital para birimleri ve sabit paralar gibi yeni fintech yeniliklerinden yararlanmaya öncelik vereceğini açıkladı.

Cointelegraph tarafından daha önce bildirildiği üzere, Birleşik Krallık finans politikası departmanı, Ocak 2021’de sınır ötesi sabit paralar için önerilen kurallar hakkında halka danışma çağrısında bulundu.

Kaynak: https://cointelegraph.com/news/uk-authorities-to-focus-on-stablecoin-regulations-to-prevent-monopolies

Add a comment