Kanada Bankası Dolar Destekli Dijital Para Birimi Başlatacak

Kanada Bankası Dolar Destekli Dijital Para Birimi Başlatacak

Kripto Para Haberleri
Şubat 25, 2021 tarafından Aleyna YILMAZ
740
Stablecorp CEO'su Jean Desgagne, VersaBank'ın dijital para biriminin kripto piyasalarındaki dalgalanma ve güvenlik endişelerine bir alternatif sağlamayı amaçladığını söyledi.
bank-of-canada-ready-to-move-sooner-than-expected-on-digital-dollar-1200x900-1

Stablecorp CEO’su Jean Desgagne, VersaBank’ın dijital para biriminin kripto piyasalarındaki dalgalanma ve güvenlik endişelerine bir alternatif sağlamayı amaçladığını söyledi.

VersaBank, Çarşamba günü yaptığı duyuruda, bankaya yatırılan Kanada doları ile destekleneceği bildirilen VCAD adlı bir dijital para birimi başlatmayı planladığını söyledi.

Kanada bankası, VCAD’in bir Kuzey Amerika bankası tarafından çıkarılan ve desteklenen “bir fiat para birimini temsil eden ilk dijital para birimi” olacağını iddia etti. VersaBank, yatırım fonu yöneticisi 3iQ ve blockchain firması Mavennet ortak girişimi olan Canada Stablecorp ile “stabilcoin” i başlatmak için ortaklık kurduğunu söyledi.

Banka, Kanada doları mevduatları karşılığında dijital para birimini finansal aracı ortaklarına vererek VCAD’i önümüzdeki aylarda kamuya sunmayı planlıyor. Bu ortakların daha sonra VCAD’i doğrudan bireylere ve diğer işletmelere sunabilecekleri bildiriliyor.

Stablecorp CEO’su Jean Desgagne, dijital para biriminin “geleneksel kripto para piyasasının iki büyük eksikliğini”, yani dalgalanma ve güvenliği ele almayı amaçladığını söyledi. Banka ayrıca, sırasıyla VUS ve VEuro adı verilen ABD Doları ve Euro tarafından desteklenen, banka tarafından çıkarılan dijital para birimleri geliştirmeyi planlıyor.

VersaBank, tamamen dijital birkaç finans kuruluşundan biridir. İşlemlerin gerçekleştirileceği tuğla ve harç banka şubesi yoktur. Buna ek olarak, yan kuruluşu, kripto depolamak için dijital bir kasa da çıkardı.

Bir banka tarafından desteklenmemesine rağmen, 3iQ ve Mavennet, Kanada dolarına sabitlenmiş düzenlenmiş bir stabilcoin başlattı. Etherscan’a göre, bu ayın başlarında firmalar, halihazırda dolaşımda 170.000’den fazla token bulunan ve 0.7854 dolardan – kabaca 133.000 $ olan QCAD adlı bir ERC-20 tokenini tanıttı.

Ek olarak, VCAD, Kanada pazarındaki tek Kanada dolarına sabitlenmiş stabilcoin değildir. Coinsquare şu anda eCAD ve TrustToken’in TrueCAD (TCAD) belirtecini destekliyor.

Kaynak: https://cointelegraph.com/news/canadian-bank-plans-to-launch-dollar-backed-digital-currency-in-the-coming-months

Add a comment