Kapasite Kanıtı (PoC) Nedir?

Kapasite Kanıtı (PoC) Nedir?

Kripto101
Şubat 9, 2021 tarafından Alperen KANIK
986
Kripto Para Birimleri İçin Kapasite Kanıtı (PoC) Nedir? Kapasite kanıtı (PoC), blok zincirlerinde kullanılan, ağdaki madencilik cihazlarının madencilik haklarına karar vermek ve işlemleri doğrulamak için mevcut sabit disk alanını kullanmasına izin veren bir fikir birliği mekanizması algoritmasıdır. Bu, madencilik cihazının hesaplama gücünün (iş kanıtı algoritmasında olduğu gibi) veya madencinin kripto para birimlerindeki hissesinin (hisse kanıtı algoritmasında olduğu gibi) kullanımının tersidir.
0_fepwuWlVTF5ozuMF

Kripto Para Birimleri İçin Kapasite Kanıtı (PoC) Nedir?
Kapasite kanıtı (PoC), blok zincirlerinde kullanılan, ağdaki madencilik cihazlarının madencilik haklarına karar vermek ve işlemleri doğrulamak için mevcut sabit disk alanını kullanmasına izin veren bir fikir birliği mekanizması algoritmasıdır. Bu, madencilik cihazının hesaplama gücünün (iş kanıtı algoritmasında olduğu gibi) veya madencinin kripto para birimlerindeki hissesinin (hisse kanıtı algoritmasında olduğu gibi) kullanımının tersidir.

Kapasite kanıtı (PoC) kimlik doğrulama sistemleri, kripto para birimi hashing sorununa yönelik çözümleri depolamak için bir aygıtın sabit diskinde boş alan kullanır.
Bir PoC sisteminin ana yararı, iş kanıtı (PoW) ve hisse kanıtı (PoS) sistemlerine kıyasla verimliliğidir.
Kapasite kanıtıyla çalışan blok zincirleri arasında Storj, Burst, Chia ve SpaceMint bulunur.
Kapasite İspatını Anlamak
Kapasite kanıtı, iş kanıtı (PoW) sistemlerinde yüksek enerji tüketimi sorununa ve Proof of Stake (PoS) sistemlerinde kripto para biriktirme sorununa birçok alternatif çözümden biri olarak ortaya çıktı.

Kapasite kanıtı, blok zinciri ağındaki düğümler olarak da bilinen madencilik cihazlarının, mevcut kripto para birimlerini çıkarmak için sabit disklerinde boş alan kullanmasına izin verir.

PoC, blok başlığındaki sayıları tekrar tekrar değiştirmek ve bir PoW sisteminde olduğu gibi çözüm değeri için tekrarlanan hashing yapmak yerine, madencilik faaliyeti başlamadan önce madencilik cihazının sabit diskinde olası çözümlerin bir listesini depolayarak çalışır.

Sabit sürücü ne kadar büyükse, sabit sürücüde o kadar fazla olası çözüm değeri depolanabilir, bir madencinin listesinden gerekli hash değerini eşleştirme şansı o kadar artar ve bu da madencilik ödülünü kazanma şansı ile sonuçlanır.

Bir benzetme yapmak gerekirse, piyango ödülleri kazanan biletteki en fazla sayıyı eşleştirmeye dayanıyorsa, daha uzun bir olası çözüm listesine sahip bir oyuncunun kazanma şansı daha yüksek olacaktır. Ek olarak, oyuncunun piyango bileti blok numaralarını tekrar tekrar kullanmaya devam etmesine izin verilir.

Burstcoin, kapasite kanıtı sistemi kullanan bir kripto para birimidir. Onu kullanan diğer paralar Storj, Chia ve SpaceMint’dir.

PoC Nasıl Çalışır: Planlama ve Madencilik
Kapasite kanıtı protokolü, çizim ve madenciliği içeren iki aşamalı bir süreci içerir.

İlk olarak, sabit diskin planı yapılır: tüm olası nonce değerlerinin listesi, bir madencinin hesabı da dahil olmak üzere, verilerin tekrarlanan hashingiyle oluşturulur. Bu tür her bir nonce, 0 ila 8191 arasında numaralandırılan 8192 hash içerir. Tüm hashler, “kepçeler” halinde çiftlenir, bu, bitişik hash’lerin bir çift oluşturmak üzere birleştirildiği anlamına gelir. Örneğin, hash 0 ve 1, scoop 0’ı, hash 2 ve 3, hash 1’i oluşturur vb.

İkinci adım, bir madencinin bir kepçe sayısını hesapladığı gerçek madencilik alıştırmasını içerir. Örneğin, bir madenci madencilik faaliyetine başlarsa ve 38 numaralı bir kepçe oluşturursa, madenci daha sonra 38 numaralı kepçe 1’e gider ve bir son tarih değerini hesaplamak için bu kepçenin verilerini kullanır.

İşlem, madencinin sabit diskinde tutulan her an için son tarihi hesaplamak için tekrarlanır. Tüm son teslim tarihlerinin hesaplanmasının ardından, minimum süreye sahip olan madenci tarafından seçilir.

Son tarih, bir madencinin yeni bir blok oluşturmasına izin verilmeden önce son bloğun eklenmesinden bu yana geçmesi gereken saniye cinsinden süreyi temsil eder. Bu süre içinde başka hiç kimse bir blok oluşturmadıysa, madenci bir blok oluşturabilir ve blok ödülünü talep edebilir.

Örneğin, madenci X en az 36 saniyelik bir son teslim tarihi bulursa ve diğer madenciler önümüzdeki 36 saniye içinde bloğu değiştiremezse, X bir sonraki bloğu değiştirme ve ödül kazanma şansını elde edecek.

Kapasite Kanıtı Artıları ve Eksileri
PoC, PoW ve PoS sistemlerine göre çeşitli avantajların yanı sıra aşağıdakileri içeren bazı önemli dezavantajlara sahiptir:

Artıları
PoC, Android tabanlı sistemler de dahil olmak üzere herhangi bir normal sabit diski kullanabilir.

Bitcoin kripto para biriminin ASIC tabanlı madenciliğinden 30 kat daha fazla enerji verimli olduğu bildiriliyor.

Özel donanıma veya sabit sürücülerin sürekli yükseltilmesine gerek yoktur.

Madencilik verileri kolayca silinebilir ve sürücü başka herhangi bir veri depolama amacı için yeniden kullanılabilir.

Add a comment