Köprü Protokolü (Bridge Protocol) Nedir?

Köprü Protokolü (Bridge Protocol) Nedir?

Kripto101
Nisan 19, 2022 tarafından Ali Bertay SOLAK
341
Son zamanlarda çokça duyduğumuz köprü protokolü (bridge protocol) nedir?
aa

Sidechainlerin ve merkeziyetsiz finansın popüler oluşuyla birlikte oldukça fazla duyduğumuz bir terim olan köprü protokolü (bridge protocol); adından da anlaşılabileceği üzere iki blokzincirini birbirine bağlayan protokole verilen isimdir.

Köprü protokolü, genellikle nispeten küçük ve az katılımcılı bir blokzincirinin daha büyük ve çok katılımcılı blokzinciriyle entegrasyonunu sağlamak için kullanılır. Bu sayede iki blokzinciri de etki çerçevelerini genişletir ve daha fazla alanda kullanılabilir halde olurlar.

Köprü protokolünü kullanmanın temel mantığı, bu iki ağ arasındaki bağlantıyı doğru ve tamamiyle otonom biçimde kurgulamaktır. Örnek vermek gerekirse A ağı ile B ağı birbirine bir köprü protokolüyle bağlı iki ağ olsun. Burada, A’dan B’ye bir kripto para birimi göndermek istediğimde protokol; bu işleme aracılık ederek, A ağından gelen birimleri tekrar geri dönmesi ve bir karşılığı olması adına saklayacak ve B ağında gönderilen değerin bir karşılığı olarak değer üretecektir.

İki ağı birbirine bağlamanın yararları olsa da aynı zamanda birçok riski bulunmaktadır. Köprü protokolleri kurulurken, güvenlik testleri ve zafiyet araştırmaları iyice yapılmalı ve kontrol edilmelidir.

Yakın zamanda köprü protokolünün hacklenmesi sebebiyle yatırımcıların zarara uğratıldığına dair birçok haber yapıldı. Bunlar arasında en popüleri, kuşkusuz bir metaverse projesi olan Axie Infinity’i Ethereum’a bağlayan köprü protokolünün hacklenmesiydi.

Köprü protokolünün hacklendiğine dair haber çıktıktan sonra AXS’nin değeri borsalarda hızıca geri çekilmeye başlamıştı. AXS’nin kurucuları, yaşanan bu hacking olayından sonra yatırımcılarının zararlarının karşılanacağını belirtti.

Add a comment