Kripto Para Biriminin Fintechteki Etkisi

Kripto Para Biriminin Fintechteki Etkisi

Fintech Haberleri
Şubat 28, 2021 tarafından İlayda YILMAZ
816
Kripto para birimi henüz emekleme aşamasında, ama uzmanlar bunun finansal ortamı hızla değiştireceğine inanıyor.
blockchain-blok-zinciri-bitcoin-coin-kripto-para-e1503293610881

Kripto para birimi henüz emekleme aşamasında, ama uzmanlar bunun finansal ortamı hızla değiştireceğine inanıyor – ne zaman olduğundan emin değiliz. Genel güvenlik duygusu, ademi merkeziyetçilik ve kolay takip ile daha fazla insan, özellikle tüketicilerin dikkatini çekmek için yarışan fintech girişimlerinin saldırısıyla kripto para birimine yönelecek.

İşte kripto para biriminin fintech girişimlerine yardımcı olması ya da etkilemesinin birkaç yolu:

Daha Çok Fırsat

Kripto para birimi, iki pazar için harikadır – bankasız ve geleneksel bankaların fazlası olmayan alanlar-  Bankaların veya kolayca erişilemeyen bankaların alanları, çalışanlarını çoğu finansal işlemi gerçekleştirme yollarından mahrum bırakır.

Bu, fintech girişimleri, insanların hizmet ve ürünler yaratması için daha fazla olanak sunuyor. Sabit bankacılık sistemi ve istikrarlı para birimi olan ülkelerde kripto çok benimsenemese de, geleneksel para birimi sistemine tercih edenler yine de olacaktır.

Daha Hızlı Para Transferleri

Fintech kolaylık ve hız ile ilgilidir. Kripto para birimi de buna yardımcı olur. Bankacılık sistemindeki geleneksel para transferleri, işleri yavaşlatabilecek şartlar ve bürokrasiyle dolu.

Merkezi olmayan sistemi ile kripto para işleri hızlandırır, transferlerin gerçekleşmesi için günler hatta haftalar yerine gerçek zamanlı transferler gerçekleştirir. Bu, fintech girişimlerinin lehine çalışabilir.

Dolandırıcılık Riskini Azaltır

Dolandırıcılık, sunduğunuz finansal ürün veya hizmet ne olursa olsun ciddi bir risktir. Bankalar ve diğer finans kurumları, tüketicileri tedirgin hissettiren yüksek bilgisayar korsanlığı ve hırsızlık riskleriyle karşı karşıyadır. Kripto para birimi ve merkezi olmayan defteri, tüketicilere daha fazla gönül rahatlığı sağlayarak güvenliği artırır.

Verilerin ademi merkeziyetçiliği ve şifrelenmesi nedeniyle kayıtlar hatalı kullanılamaz ve hatta manipüle edilemez. Bu, dolandırıcılık faaliyetini çok daha az olası hale getirir.

Uluslararası Pazarlara Daha Fazla Ulaşılabilirlik

Herkesin aynı para biriminde faaliyet göstermesiyle, karmaşık bürokrasi ve hız sorunları olmadan uluslararası finansal işlemler ve ticaretin gerçekleşmesi daha kolay ve ulaşılabilir bir durumdur.

Daha geniş pazarlarda, ABD’de iyi karşılanan ya da karşılanmayan fintech girişimleri için daha fazla potansiyel var. Diğer ülkeler fintech stratejilerini benimsedikçe, ABD’de hızla benimsenecek ve merkezi olmayan bir para birimi sayesinde yeni başlayanlara daha fazla izleyici sağlayacak.

Kaynak : https://globalfintechnews.com/cryptocurrency-and-its-impact-on-fintech/

Add a comment