Kripto Paralarda Gizli Adres(Stealth Address) Nedir?

Kripto Paralarda Gizli Adres(Stealth Address) Nedir?

Kripto101
Şubat 17, 2021 tarafından Alperen KANIK
1052
Gizli Adres Nedir? Gizli adresler, bir işlemin çıktısının bir alıcının cüzdan adresi ile kamuya açık bir şekilde ilişkilendirilmesini önlemek ve bir işlemin gerçek hedef adresini gizlemek, böylece alıcının kimliğini bir kripto para birimi ağında saklamak için tasarlanmıştır.
maxresdefault

Gizli Adres Nedir?
Gizli adresler, bir işlemin çıktısının bir alıcının cüzdan adresi ile kamuya açık bir şekilde ilişkilendirilmesini önlemek ve bir işlemin gerçek hedef adresini gizlemek, böylece alıcının kimliğini bir kripto para birimi ağında saklamak için tasarlanmıştır.

Ana Başlıklar;
Gizli adresler, halka açık blockchain işlemlerini gizlemek için kullanılan bir tekniktir.
Blok zincirinin temel bir özelliği sahte işlemlerdir; bu, bir IP adresi gibi kişisel bilgiler bir kripto anahtarıyla ilişkilendirildiğinde, bu anahtarı kullanan tüm işlemler blok zincirinde izlenebileceği anlamına gelir.
Gizli adresler, eliptik eğri Diffie-Hellman protokolü kullanılarak oluşturulan özel, tek kullanımlık adreslerdir.


Gizli Bir Adresi Anlamak
Bir blok zincirindeki standart bir işlem, alıcıya ait bir genel adrese ihtiyaç duyar. Bu bir hata değil, blockchain’in bir özelliğidir. İşlemler, dolandırıcılığı ve dijital sahteciliği önlemek için takma addır, ancak dezavantajı, bir açık anahtarın kişisel bir kimlikle (örneğin bir IP adresi aracılığıyla) ilişkilendirilmesinden sonra, bu anahtarı kullanan tüm işlemler blok zinciri boyunca izlenebilir.

Örneğin, hayır kurumu fonları talep etmek istiyorsanız, kripto para birimi fonlarının gönderilebileceği hedef genel adresinizi sağlamanız gerekebilir. Ancak bu, hedef adresinizi açığa çıkaracak, bu da yeterli bilgiye sahip olan tarafların bu adreslere kimliklerini atamalarına ve daha sonra paranın nerede harcanacağına bakmalarına olanak tanıyacaktır. Bir hayır kurumunun iyi tarafı tam ve zorunlu şeffaflıktır, ancak herkes hayır kurumlarına yaptıkları bağışların diğer tüm özel işlemlerinin izini sürmek için bir kapı olmasını istemez.

Bitcoin işlemlerinde şeffaflık eksikliği, eğer defter, hacker hırsızlarına bir davet olabilecek büyük miktarda kripto para bulundurduklarını gösterirse, bireyleri riske atar. Kripto para birimi ödemelerini kabul eden tüccarlar için de zor bir durumdur. Açık adresleri sabit ve biliniyorsa, herkes müşterilerinin olası kimliklerini ve sonraki işlemlerini bilir.

Alıcının kimliğini gizleyen gizli adreslerin 2014 yılında Peter Todd tarafından önerilmesinin nedeni budur. Gizli adres mekanizması, dinamik ve yalnızca tek kullanımlık çeşitli genel ve özel anahtarların bir kombinasyonunu kullanır. Gizli adresler, eliptik eğri Diffie-Hellman protokolü kullanılarak oluşturulur.

Örneğin, gizli adres destekli bir blok zincirindeki bir kullanıcı (ona Ken diyelim) beş kripto para birimi belirteci tutuyor. Ken, elinde tuttuğu sürece jetonlar üzerinde tam kontrole sahiptir. Hepsini Paul’a göndermek isterse, Ken’in Paul’e beş jeton gönderdiğini ağa duyuran bir işlem çıktısı üretecektir. Paul şimdi beş jetonun gerçek sahibi oldu.

Ken’in cüzdanı hem Paul’un genel görünüm anahtarını hem de genel harcama anahtarını kullanacak ve Paul’ün çıktısı için tek seferlik benzersiz genel anahtarı oluşturan rastgele veri dizileriyle birleştirecek. Ağdaki diğerleri bir işlemin kaydedildiğini görebilirken, Ken ve Paul dışında hiç kimse bunun Ken ve Paul arasında gerçekleştiğinin farkında olmayacaktır.

Paul, kendi cüzdanının özel görünüm anahtarını kullanarak işlemi blok zincirinde bulabilecek ve cüzdanında geri alabilecek. İşlem için tek seferlik açık anahtara karşılık gelen tek seferlik özel anahtarı kullanan Paul, kripto para birimini harcama hakkını elde edecek. Bu sürecin hiçbir yerinde gönderenin veya alıcının cüzdan adresleri halka açıklanmaz.

Bu rastgele oluşturulmuş, tek kullanımlık adresler alıcı adına her işlem için oluşturulduğundan, gizli adresler ek bir gizlilik katmanı ekler. Gizliliği ve anonimliği ile tanınan Monero, işlemlerinin temeli olarak gizli adresleri kullanıyor.

Add a comment