Kripto Paralarda Konsensüs Algoritmaları

Kripto Paralarda Konsensüs Algoritmaları

Kripto101
Ekim 3, 2021 tarafından Ali Bertay SOLAK
629
Konsensüs mekanizması, kripto para birimleri gibi dağıtılmış süreçler veya çok aracılı sistemler arasında tek bir veri değeri veya ağın tek bir durumu üzerinde gerekli anlaşmayı sağlamak için bilgisayar ve blok zinciri sistemlerinde kullanılan hataya dayanıklı bir mekanizmadır. Diğer şeylerin yanı sıra kayıt tutmada yararlıdır.
TD_sekil3


Uzlaşma Mekanizması(Konsensüs Algoritmaları) Nedir?
Konsensüs mekanizması, kripto para birimleri gibi dağıtılmış süreçler veya çok aracılı sistemler arasında tek bir veri değeri veya ağın tek bir durumu üzerinde gerekli anlaşmayı sağlamak için bilgisayar ve blok zinciri sistemlerinde kullanılan hataya dayanıklı bir mekanizmadır. Diğer şeylerin yanı sıra kayıt tutmada yararlıdır.

Örneğin, Bitcoin blok zincirinde, ağdaki tüm düğümleri doğru bir şekilde tutmak için zor bir matematiksel bulmacayı çözmek için hesaplama gücünün kullanılmasını gerektiren fikir birliği mekanizması İş Kanıtı (PoW) olarak bilinir.

Anahatlar

  • Konsensüs mekanizması, merkezi olmayan bir bilgisayar ağında anlaşma, güven ve güvenlik sağlamak için kullanılan herhangi bir sayıda metodolojiyi ifade eder.
    -Blockchain ve kripto para birimleri bağlamında, iş kanıtı (PoS) ve hisse kanıtı (PoS), en yaygın fikir birliği mekanizmalarından ikisidir.
    -Bitcoin madencilerinin eleştirmenleri, PoW’nin aşırı enerji yoğun olduğunu ve bunun yeni ve daha verimli mekanizmaların yaratılmasına yol açtığını savunmaktadır.
    Herhangi bir merkezi sistemde, bir ülkedeki sürücü belgeleri hakkında önemli bilgileri tutan bir veri tabanı gibi, merkezi bir yönetici veri tabanını sürdürme ve güncelleme yetkisine sahiptir. Belirli lisanslara sahip kişilerin adlarını ekleme/silme/güncelleme gibi herhangi bir güncelleme yapma görevi, gerçek kayıtların tutulmasından tek sorumlu olan merkezi bir otorite tarafından gerçekleştirilir.

Merkezi olmayan, kendi kendini düzenleyen sistemler olarak çalışan kamu blok zincirleri, tek bir otorite olmadan küresel ölçekte çalışır. Blok zincirinde meydana gelen işlemlerin doğrulanması ve doğrulanması ve blok madenciliği faaliyetleri üzerinde çalışan yüz binlerce katılımcının katkılarını içerir.

Blok zincirinin böyle dinamik olarak değişen bir durumunda, bu genel olarak paylaşılan defterlerin, ağda meydana gelen tüm işlemlerin gerçek olmasını ve tüm katılımcıların bir fikir birliği üzerinde anlaşmasını sağlamak için verimli, adil, gerçek zamanlı, işlevsel, güvenilir ve güvenli bir mekanizmaya ihtiyacı vardır. defterin durumu hakkında. Bu çok önemli görev, blok zincirinin çeşitli katılımcıları (yani düğümler veya işlemciler) tarafından yapılan katkıların meşruiyetine karar veren bir dizi kural olan fikir birliği mekanizması tarafından gerçekleştirilir.

Blockchain Uzlaşma Mekanizmaları
Her biri farklı ilkeler üzerinde çalışan farklı türde mutabakat mekanizması algoritmaları vardır.

İş kanıtı (PoW), bitcoin ve litecoin gibi en popüler kripto para ağları tarafından kullanılan ortak bir fikir birliği algoritmasıdır. Bir katılımcı düğümün, kendileri tarafından yapılan ve gönderilen çalışmanın, blok zincirine yeni işlemler ekleme hakkını almaya hak kazandığını kanıtlaması gerekir. Bununla birlikte, tüm bu bitcoin madencilik mekanizması, yüksek enerji tüketimine ve daha uzun bir işlem süresine ihtiyaç duyar.

Proof of Stake (PoS), PoW algoritmasına düşük maliyetli, düşük enerji tüketen bir alternatif olarak geliştirilen başka bir ortak fikir birliği algoritmasıdır. Bu, sahip olduğu sanal para birimi jetonlarının sayısıyla orantılı olarak, bir katılımcı düğüme kamu defterini sürdürme sorumluluğunun tahsis edilmesini içerir. Ancak bu, harcama yerine kripto para biriktirmeyi teşvik etmesi dezavantajıyla birlikte geliyor.

PoW ve PoS, blok zinciri alanında açık ara en yaygın olanları olsa da, blok zinciri ağında katkıda bulunan düğümlerin bellek alanının paylaşılmasına izin veren Kapasite Kanıtı (PoC) gibi başka fikir birliği algoritmaları da vardır. Bir düğüm ne kadar fazla belleğe veya sabit disk alanına sahipse, halka açık defteri korumak için o kadar fazla hak kazanır. Decred blok zincirinde kullanılan Etkinlik Kanıtı (PoA), hem PoW hem de PoS özelliklerini kullanan bir melezdir. Proof of Burn (PoB), işlem yapanların erişilemeyen cüzdan adreslerine küçük miktarlarda kripto para göndermesini gerektiren ve aslında onları varlıklarını “yakarak” ortadan kaldıran bir diğer yöntemdir.

Solana Projesi tarafından geliştirilen ve Proof of Elapsed Time’a (PoET) benzeyen bir diğeri, Proof of History (PoH), çok fazla kaynak harcamadan fikir birliğine varmak için zamanın geçişini kriptografik olarak kodlar.

Add a comment