Kripto Paraların Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Kripto Paraların Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Kripto101
Şubat 8, 2021 tarafından Ali Bertay SOLAK
652
Kripto para birimleri, itibari paraların aksine bir devlete ve merkez bankasına bağlı değiller. Ayrıca dijital para birimleri, fiziksel dünyada karşılığı olmayan varlıklar. Kripto paraların fiyatının neye göre belirlendiğini anlayabilmek için önce itibari paraların fiyatlarının neye göre belirlendiğini sonrasında da itibari paralarla kripto paraların birbiri arasındaki farkları gözlemlememiz gerekiyor. İtibari paralar, devletlere ve merkez bankalarına bağlılar.
kripto para

Kripto para birimleri, itibari paraların aksine bir devlete ve merkez bankasına bağlı değiller. Ayrıca dijital para birimleri, fiziksel dünyada karşılığı olmayan varlıklar. Kripto paraların fiyatının neye göre belirlendiğini anlayabilmek için önce itibari paraların fiyatlarının neye göre belirlendiğini sonrasında da itibari paralarla kripto paraların birbiri arasındaki farkları gözlemlememiz gerekiyor.

İtibari paralar, devletlere ve merkez bankalarına bağlılar. Bu yönleriyle, her ne kadar Petro veya Dijital Yuan gibi istisnalar olsa da kripto para birimlerinin genelinden ayrılıyorlar. Merkez bankaları, piyasadaki para miktarının akışına göre enflasyon ve deflasyon etkisi yaratabilmektedir.

İtibari paraların değerleri, fiziksel olarak bir maden dayanağından geliyordu. Petrol krizi öncesi, devletler yalnızca merkez bankalarında bulunan altın miktarına göre para basabiliyor dolayısıyla o denli piyasayı etkileyebiliyorlardı. Petrol krizi sonrası bu durum ortadan kalktı ve paraların değerlerini, güven endeksleri belirlemeye başladı.

Kripto para birimlerine gelecek olursak, söz konusu dijital varlıkların piyasaya arzlarının bir sınırı yok. Birçok kripto para birimi ne bir devlete ne de bir merkez bankasına bağlı. Her ne kadar itibari paralarla çok zıt gibi gözükseler de ekonomik temelde büyük bir ortak noktaları var: arz-talep.

Kripto para birimlerinin fiyatını tamamen arz ve talep oranı belirler. Klasik olarak; bir varlık, markette çok fazla varsa ve piyasa tarafından az isteniyorsa değersizdir fakat markette bu varlıktan az bulunuyorsa ve piyasa tarafından çok isteniyorsa değerlidir. Kullanıcıların arz ve talep oranı doğrultusunda kripto para birimleri için verdikleri ücret, onların fiyatını belirler ve bu işlem borsalarda olursa; arbitraj işlemiyle piyasa dengelenir.

Add a comment