Kriptorizasyon Nedir?

Kriptorizasyon Nedir?

Kripto101
Ocak 21, 2022 tarafından Ali Bertay SOLAK
494
Kriptorizasyon Nedir? Kriptorizasyon, özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki yatırımcıların global bir para birimine geçme isteğiyle bir kripto para birimine geçmeleridir.
aa

Kriptorizasyon, IMF’in kripto paralar hakkında yayınladığı raporda türemiş bir kelimedir ve dolarizasyon kavramının kripto para ekosistemindeki karşılığıdır.

IMF’in raporuna göre; özellikle gelişmekte olan ülkelerde yaşayan yatırımcılar, global para birimlerine geçmeye yönelik bir davranış gösteriyor. Bu durum, eskiden “dolarizasyon” olarak adlandırılıyor çünkü gelişmekte olan ülkelerde yaşayan yatırımcılar, global para birimi olarak doları tercih ediyordu.

Son yıllarda kripto para ekosisteminin göstermiş olduğu yükseliş ve söz konusu ekosistemin getirileri ile eskiden dolarizasyonu tercih eden yatırımcılar artık global para birimi tercihini kripto para birimlerinden yana kullanıyor. Bu durum, finansal çevrede kriptorizasyon olarak adlandırılıyor.

Kriptorizasyonun sonucu olarak; piyasada eskiye göre nispeten daha fazla dolar cinsinden mal olacağı için doların ve diğer global para birimlerinin değerlerinin düşmesi, buna bağlı olarak merkez bankalarından ardı ardına gelecek faiz arttırımları beklenir. Karşılık olarak kripto para ekosisteminde piyasadan mal toplanacağı için marketin yükselmesi beklenir. Fakat dolarizasyonda global para birimleri arasından baskın olarak tek bir para birimine dönüş davranışı gözükürken kriptorizasyon ile kripto para ekosistemine katılan sermayenin gittiği baskın bir kripto para birimi yoktur. Dolayısıyla kriptorizasyonun kripto para marketine etkisi, beklenilenin altındadır.

Add a comment