Latin Amerika’da Bitcoin Düzenlemesi

Latin Amerika’da Bitcoin Düzenlemesi

Kripto Para Haberleri
Şubat 28, 2021 tarafından Ali Bertay SOLAK
900
Latin Amerika'da dijital para birimi kullanımı artıyor, birçok kişi ve hatta hükümet işlemleri kolaylaştırmak ve şeffaflığı artırmak için blockchain teknolojisine başvuruyor. Bölge hükümetleri, suç unsurlarının kötüye kullanımını önlemek için para birimlerini düzenlemeye istekli. Brezilya Federal Gelir Servisi (Receita Federal), sakinlerin kripto para birimleri içeren işlemleri rapor etmesini şart koşuyor.
venezuela-passes-law-legalizing-crypto-mining-forces-miners-to-join-national-mining-pool
  • Latin Amerika’da, önde gelen kripto eşi görülmemiş oranlarda yükseliyor.
  • Yaygın kullanıma rağmen, bölge kripto için düzenlemeler geliştirmeye istekli.
  • Kripto para birimi, zayıflamış bir ekonomi, siyasi istikrarsızlık ve yüksek suç oranlarıyla boğuşan bölgedeki fiat para birimine artık uygulanabilir bir alternatif.

Latin Amerika’da dijital para birimi kullanımı artıyor, birçok kişi ve hatta hükümet işlemleri kolaylaştırmak ve şeffaflığı artırmak için blockchain teknolojisine başvuruyor.

Bölge hükümetleri, suç unsurlarının kötüye kullanımını önlemek için para birimlerini düzenlemeye istekli. Brezilya Federal Gelir Servisi (Receita Federal), sakinlerin kripto para birimleri içeren işlemleri rapor etmesini şart koşuyor.

Latin Amerika’da Bitcoin’in Mevcut Durumu

Latin Amerika’da Bitcoin çok büyük. İstatistikler için dünyanın önde gelen portalı Statistica, Latin Amerika’nın küresel olarak en yüksek kripto para birimi kullanıcısına sahip olduğunu belirtti.

Brezilya, Kolombiya, Arjantin, Meksika ve Şili gibi ülkelerin tümü, en fazla Bitcoin kullanıcısı olan ilk 10 ülkenin içindeydi. Bir dizi finansal trajedi bölgeyi rahatsız ettiğinden, artan kullanımlarının nedeni aşırı değil.

Örneğin, Venezuela para birimini değersiz kılan yüksek düzeyde enflasyona maruz kaldı. Arjantin, enflasyon seviyelerinin 2019’da %53,89’a ulaştığını ve Brezilya, 13 yılın en yüksek enflasyon oranlarını gördü.

Enflasyona karşı bir koruma olmasının yanı sıra, Bitcoin’in bölgedeki popülaritesi, fon transferinin hızı ve güvenliğinden kaynaklanıyor. Amerika’daki göçmenler, ailelerine kripto para kullanarak Latin Amerika’daki evlerine para gönderiyorlar.

Fonların kısa sürede Venezuela’ya aktarılmasına izin veren bir platform oluşturan Valiu gibi birkaç teknoloji şirketi boşluğu doldurmak için devreye girdi. Benzer şekilde, La PlataForma, kullanıcıların kripto para birimlerini bölgedeki insanlara göreceli bir kolaylıkla taşımalarını sağladı.

  • Bolivya ve Ekvador, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin kullanımına ağır kısıtlamalar getirdi.
  • Janet Yellen’in “verimsiz” olarak adlandırmasının ardından Bitcoin düştü.
  • Daha önce (19 Ocak’ta) Senato onay duruşmasında Janet Yellen, kripto para birimlerinin terör eylemleri de dahil olmak üzere suçu kolaylaştırmak için kullanıldığını belirtti.

Latin Amerika’da Bitcoin Düzenlemesi

Blockchain teknolojisinin suç işletmeleri tarafından kötüye kullanılmasını önlemek için, hükümet düzenleyicileri Bitcoin üzerinde bir tür kontrol uygulamaya çalıştı. Örneğin, Brezilya’nın Federal Rezerv Servisi (Receita Federal) artık vatandaşların kripto para birimleri içeren tüm işlemleri rapor etmesini gerektiriyor. Brezilya Merkez Bankası, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini varlık sınıfı olarak kabul ediyor.

Vergi için, kripto para birimleri genellikle bir varlık sınıfı olarak görülür ve bunlara sermaye kazancı vergileri ödenir. Arjantin ve Brezilya’da, hacme bağlı olarak gelir vergisi olarak kategorize edilebilirler.

Meksika’nın “Finansal Teknoloji Şirketlerini Düzenlemek İçin Yasa” başlıklı Yasa Tasarısı, şirketlerin Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ile ilgili kara para aklamayı önleme yasalarına kaydolup bunları tekrarlayarak uymalarını şart koşuyor.

Düzenlemenin yanı sıra, bölgedeki hükümetler hesap verebilirliği artırmak için giderek daha fazla blockchain teknolojisi ve kripto kullanıyor.

Kolombiya Başsavcı Ofisi, yeni sözleşmelerin verilmesinde şeffaflığı artırmak için artık blockchain kullanıyor. Benzer şekilde, Ecopetrol – Kolombiya’nın devlete ait petrol şirketi, petrol ve gaz ağlarının arzını iyileştirmek için blockchain yatırımları yaptığını açıkladı.

Kaynak: https://dailycoin.com/bitcoin-regulation-latin-america/

Add a comment