MTO, Bankaları Karantina Sırasında Şube Kapanışlarını Durdurmaya Çağırıyor.

MTO, Bankaları Karantina Sırasında Şube Kapanışlarını Durdurmaya Çağırıyor.

Fintech Haberleri
Şubat 3, 2021 tarafından İlayda YILMAZ
655
Mali Tutum Otoritesi (MTO), karantina süresinde şubelerin kapasnmasını durdurmak için yeni kapanış teklifleri sundu.
2716195

Mali Tutum Otoritesi, İngiltere bankalarından Koronavirüs karantina sırasında şube kapanışlarını yeniden değerlendirmelerini istiyor.

Eylül ayında MTO, bankalara müşteri ihtiyaçlarını dikkatli bir şekilde değerlendirmek ve kapanışların veya dönüştürmelerin planlandığı alternatif düzenlemelerin mevcudiyetini ve sağlanmasını değerlendirmek için yeni bir zorunluluk getirdi.

Birleşik Krallık’ta Kovid kısıtlamalarıyla, düzenleyici kurum bazı bankaların ve inşaat şirketlerinin, ya daha önce ilan edilen şube kapanışları ile devam ettiklerini ya da karantina sırasında yeni şube kapanışlarını duyurduklarını bildirdiklerini söylüyor.

MTO, “Bu faaliyetlerin müşteriler için önemli sonuçları olabileceğinden endişe ediyoruz” diyor. “Mevcut kısıtlamalar kapsamında tüm müşterilere ulaşmak ve onlarla bilfiil kapanış teklifleri üzerinde iletişim kurmak normalden daha zor olabilir. Bazı müşterilerin kapanışlara hazırlanmalarına yardımcı olmak için şube içi hizmetlere erişmeleri gerekebilir, ancak bunu yapamayabilirler. Ayrıca müşterilerin çevrimiçi bankacılığa erişmek ve ödeme yapmak için ek yardıma da ihtiyaçları olabilir. Firmaların planlarını mevcut rehberliğimize göre gözden geçirmelerini ve Bizim İlkelerimize uymaya devam etmelerini sağlamalarını istiyoruz. “

HSBC, TSB ve Lloyds Bank, üçü de, bu yıl kapsamlı şube kapatma programlarını duyurdu.

Şubelerin kapatılması için baskı yapan bankalar, düzenleyiciye Eylül kılavuzunu aktif bir şekilde takip ettiklerini göstermek zorunda kalacaklar. Aksi takdirde, “özellikle de savunmasız müşteriler üzerinde önemli bir etkiye sahip olabileceği durumlarda, gerekli olduğunda yeni şube kapanışlarını duraklatmayı veya ertelemeyi düşünmelidirler.”

Kaynak : https://www.finextra.com/newsarticle/37366/fca-calls-on-banks-to-halt-branch-closures-during-lockdown?utm_medium=email&utm_source=fintechweeklycom

Add a comment